Служителите в кръвните центрове вкупом подават оставка? 22.10 | 20:12
Такова действие би блокирало осигуряването на кръв и кръвни продукти в цялата страна

Служителите на кръвните центрове в страната обсъждат възможността за колективна оставка.
През последните дни расте напрежението сред екипите в 5-те кръвни центъра у нас. Причини са трудните условия на работа и ниските заплати. Те не са променяни от 5 години. Средното месечно възнаграждение на една медицинска сестра е 410 лева, а на лекар - 680.
Увеличение на заплатите на работещите в кръвните центрове ще има от 1 ноември - тяхното желание е за 20% увеличение, но най-вероятно е то да бъде между 16%.
Не достигат и медиците, защото няма желаещи да работят в тези институции. Началната заплата за лекар е около 500 лева.
Екипът на кръвния център в Стара Загора преди седмица подаде колективна оставка, но не спря работа. Решени за подобни действия вече са и екипите в Плевен, Пловдив и Варна, съобщава bTV.
Освен сегашното увеличение на заплатите, ще се търсят механизми и тази, и следващата година да се осигурят допълнителни средства за центровете, включително за материалната база, стана ясно от думите д-р Ивелина Георгиева от здравното министерство.
От ведомството уверяват, че се опитват да намерят още средства. Екипите в кръвните центрове обаче очакват по-конкретни отговори.
В момента има налични количества от всички кръвни групи, но все пак желаещите да дарят кръв са добре дошли във всички кръвни центрове.
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20