Учени: Дългата дрямка следобед води до диабет 15.09 | 16:22
Сънят през деня е полезен, но не повече от час
Следобедната дрямка е полезна, но само ако не превишава един час. При редовен сън по-продължителен сън през деня нараства прогресивно рискът от диабет тип 2. Това са установили учени от Токийския университет, цитирани от АФП и БТА.
По-продължителният сън през деня може да се окаже симптом за диабет тип 2, предупреждават четиримата японски учени, провели изследването. Според тях 90% от случаите на диабет са именно от тип 2, който се характеризира с невъзможност на организма да регулира нивото на захар в кръвта.
Учените са извършили общо 21 изследвания, включващи над 300 000 участници. Те са стигнали до заключението, че няма статистическа връзка между продължителността на дрямката и риска от напълняване, но с увеличаването на времетраенето на следобедния сън рискът от диабет тип 2 прогресивно се покачва.
"Това проучване не доказва със сигурност, че дрямката през деня предизвиква диабет, а само че има връзка между двете, която трябва да бъде изследвана", подчерта Европейската асоциация за изучаване на диабета.
"Не трябва да пропускаме и вероятността да наблюдаваме инверсия. Може би хората, чието заболяване все още не е диагностицирано, изпитват нуждата да спят повече през деня", коментира изследването Пол Фероу, професор по епидемиология на рака в Кеймбриджкия университет.
Водещи
-
Нови насоки за храненето в САЩ: Повече червено месо, по-малко пържено
Информационен лист, публикуван от администрацията на Тръмп, го нарича „най-значителното...
08.01 | 14:20
-
Над 1000 сигнала за необосновано поскъпване за 8 с еврото
Минималната глоба на търговец за първо нарушение е 5000 лева и може да достигне до 100 000...
08.01 | 14:10
-
От юни: Ваксината срещу варицела става задължителна за деца
Тя ще се слага в две дози - първата между 12-ия и 15-ия месец, а втората - на 4-годишна...
08.01 | 14:00
Най-четени
-
Осъдиха Община Смолян да плати 30 000 лв. на жена, пострадала при падане на заледена улица
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.
08.01 | 12:00
-
Зимата се завърна с пълна сила – усложнена обстановка по пътищата в страната ОБЗОР
Какво е състоянието на пътищата в страната и има ли затруднения в движението?
08.01 | 11:15
-
"Гостите не искат да си тръгват" и "В бензина има захар": Из глупостите до 112 в Шумен
Често се получават обаждания от хора с молба на различни адреси да се пратят полицаи „ за...
08.01 | 11:45