Ще диагностицираме ли рак и сърдечни болести чрез урината? 26.02 | 12:03

Времето ще покаже, но науката е оптимистична

От Кирил Русев

Диагностицирането на ракови и сърдечносъдови заболявания по принцип се осъществява от квалифицирани медицински работници с помощта на прецизно и скъпоструващо оборудване. Дали това ще продължи да бъде факт и за в бъдеще обаче, може би зависи от работата на учените от Масачузетския технологичен институт.

Екипът публикува ново изследване на базата на животински модел (с гризачи), което разглежда ефективността на нов портативен и сравнително евтин метод на диагностика с помощта на единична инжекция и тест ленти за урина.

Разработената от учените система е своеобразен "букет" от модерни технологии. Ако бъде одобрена за тестване и впоследствие въведена за употреба при хора, тя ще функционира по следния начин: първо ще се поставя инжекция от разтвор с наночастици, които могат да се свързват с характерните за рака или сърдечносъдовите заболявания протеини. Следващата стъпка е взимане на проба от урината на пациента с тест лента, чиито цвят ще се променя при наличието на съответните специфични протеини.

Към настоящия момент тестът успешно диагностицира наличието на тумори в дебелото черво и на тромби в кръвообращението, но екипът изследователи е обнадежден, че приложението му може да бъде разширено.

Ако бъде успешна, новата технология може да промени коренно диагностиката на смъртоносни заболявания в цял свят и особено в развиващите се държави, където има дефицит на обучени кадри и специализирано оборудване.

Също така, тя ще улесни изследването на пациенти на място в болничните заведения и със сигурност ще направи възможно тестването в домашни условия.

Водещи

Най-четени