Ще има пари за дофинансиране на болниците, увери Дора Янкова 25.06 | 17:14
Покриват с безлихвен заем дълговете на болницата в Девин

Разрешаването на казуса с девинската болница ще реши проблемите на общинското здравеопазване, заяви народният представител от Коалиция за България Дора Янкова. Тя допълни, че се работи активно за отваряне на болницата в Девин.
Конкретно за болницата в Девин народният представител каза, че се водят разговори с Министерството на финансите, което да отпусне безлихвен кредит на общината, за да покрие задълженията за заплати и доставчици.
Според разчетите са необходими около 300 000 лв. за закупуване на техника, за да заработи болницата, отделно ще се търсят средства за освежаване на сградата.
По този повод е проведена среща между министъра на здравеопазването д-р Таня Андреева с директори на общински болници, на която се набелязали нужните мерки.
Янкова отбеляза, че се правят промени в наредбите в две посоки – първо в промяната на Закона за бюджета, като ще се върнат парите за дофинансиране на болниците. Ще се свалят и нивата на компетентност по отношение на формирането на отделенията и на клиничните пътеки, което означава увеличаване на средствата от касата за общинските болници с около 25-30%.
Според Янкова казусът с болницата в Девин ще бъде повод да се решат много национални политики за общинското здравеопазване.
Смолянският депутат коментира и необходимостта от изработване на Нов изборен кодекс. Тя призова от ГЕРБ да се извинят за Изборния кодекс, приет при тяхното управление, и да подкрепят комисията, която работи по изработването на новия правилник за провеждането на избори.
Янкова се обяви за въвеждането на избирателни райони за българите в чужбина, които да участват в изборите с кандидатски листи.
Според нея би било добре общинските съветници да се избират мажоритарно, а не както досега – в пропорционални листи. По думите ѝ това ще се оцени от гражданите, които сами ще избират кой да ги представлява в общинските съвети, а и ще е от полза за кметовете. Янкова бе категорична и за необходимостта жителите на малките села сами да избират кметовете си, а не да им се назначават от общинските такива.
Водещи
-
Милиони гърци напускат големите градове и се отправят на традиционната си августовска ваканция
Очаква се повечето хора в Гърция да се завърнат в градовете след 15 август - Голяма...
03.08 | 18:00
-
САЩ обвиниха българин за трафик на оръжия, предназначени за наркокартел
Предложил списък със снаряжение на стойност 53 милиона евро
03.08 | 17:17
Най-четени
-
Български пенсионери превзеха гръцките плажове
Те са привлечени от изключително евтини еднодневни екскурзии
03.08 | 13:20
-
Митрофанова: България "безпрецедентно" притиска "Лукойл" да продаде бизнеса си
Тя припомни, че доставките на руски газ за България са прекратени от април 2022 г., когато...
03.08 | 10:40
-
Поскъпването на основни храни, плодове и зеленчуци на борсите продължава
сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ
03.08 | 10:20