3D модел помага за изучаването на мозъка 13.08 | 08:32

Учените целят да разгадаят и последните тайни на човешкото тяло

От Лазар Тодоров

Медицината все повече и повече продължава да напредва с развитието си с всеки изминал ден. През хилядите години от както съществува, тя толкова много се е усъвършенствала, че вече черепно-мозъчните операции и трансплантациите на органи, не са само фантастика.

И в 21 век експертите продължават да развиват медицината в опита си да подобрят живота на хората. Американски учени създадоха първият 3D модел, който наподобява жива мозъчна тъкан. Това открива нови възможности за изучаване на човешкия мозък за, който учените все още знаят толкова малко.

Моделът дава шанс на учените да разберат сложните процеси в мозъка. Човешкият мозък продължава да бъде един от най-малк опознатите органи, заради неговата сложност и трудностите да бъде изучена физиология у живи хора, посочват в изследването си, от Американската академия на науките Comptes Rendus.

За целта те са създали модел на модули, които да възпроизвеждат най-основните характеристики на мозъчната тъкан. Всеки от модулите комбинира два материала, притежаващи различни свойства. Първият е по-твърда пореста структура, направена от протеини от коприна, върху която могат да се  захванат мозъчни неврони от мишки.

Другият вид материал е колагенов гел, в който могат да проникнат продълженията на невроните и да се свържат помежду си триизмерно. Този триизмерен модел предоставя уникалната възможност за  възпроизвеждане в реално време на неврофизиологиите реакции и мозъчните функции за опити, които не могат да бъдат осъществени  с хора или животни, допълва БТА. 

Водещи

Най-четени