6 от всеки 10 лекарства минават през България само транзит 03.01 | 18:06
В същото време болни не могат да намерят необходимите им медикаменти по година и половина

От всеки шест произведени в чужбина лекарства, които се внасят у нас, за българските болни остават само 4. Останалите се изнасят отново. Това съобщават пред БНТ от асоциацията "Хипофиза". Пациентите от организацията са потърпевши от незаконния реекспорт и от година и половина не успяват да намерят лекарствата си. Според техни данни, изискани от официални институции, се оказва, че две трети от фирмите, които изнасят медикаменти, не уведомяват за това Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ).
"За нашето конкретно лекарство според информацията, която получихме в Изпълнителната агенция по лекарствата, само едната фирма - най-големият износител, е обявила 384 пъти че има намерение да го експортира за 9 месеца. Което означава че дори и половината от намеренията да са реализирани, това е фирмата, която оставя нашите пациенти без медикаменти. Тя е една от фирмите", обяснява Ваня Добрева. Тя е една то пациентите с доброкачествен тумор на хипофизата и член на асоциацията. За да не се разраства туморът й, жената се нуждае от непрекъсната терапия. От година и половин, обаче, нейното лекарство непрекъснато липсва. Липсват и адекватни обяснения защо.
Затова от "Хипофиза" направили собствено проучване. Сравнявайки официалните данни, получени от Агенция "Митници" и НАП, се оказва дори, че компаниите които внасят и изнасят техните лекарства, са взаимосвързани. "Нито една от фирмите регистрирани в ИАЛ няма договор с тази която внася нашите лекарства. Това са други фирми, най-вероятно на същите хора", казва още Добрева.
Въпросът на пациентите е защо Изпълнителната агенция на по лекарствата не е осъществила контрол. Много по-голям смут предизвиква справката от НЗОК за отпуснатите и платените количества от медикаментите, които са най-интересни за паралелен износ. Оказва се че са били плащани в пъти повече отколкото са изписвани. За някои лекарства важи и обратното.
"Ако това наистина е информацията, с която те разполагат, това означава че те нямат никаква представа какво става с протоколите и техните плащания, защото, вие видяхте, има разлика от хиляда пъти. Явно че информационните системи в нашето здравеопазване са в катастрофално състояние. Няма никаква идея какво става с пазара на лекарствата", казва Стойчо Кацаров от центъра за защита правата в здравеопазването. Още повече, че според данните, получени от пациентските организации, износът на лекарства не е за 400 милиона, а за милиард и 500 милиона. Затова идеите на управляващите да се следи износа и да се спира при нужда, според пациентската организация няма да проработят. Затова предлагат други мерки.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30