ЕП иска нова стратегия за управление на рибните запаси в Черно море 13.09 | 18:33
Депутатите приеха резолюция на базата на доклад на българския депутат Илияна Йотова

Европейският парламент прие резолюция за Черноморския регион на базата на доклад, изготвен от българския депутат Илияна Йотова. В нея депутатите изказват загриженост, че екосистемата на Черно море е сериозно засегната от промените, пряко свързани с риболова, замърсяването и изменението на климата.
Новата политика трябва да стъпи на дългосрочна устойчивост и координирани усилия. "Положението в Черно море е много тревожно - ако не се вземат спешни мерки, рискуваме то да се превърне в мъртво море", предупреди българският евродепутат по време на дебата в пленарната зала.
Управлението на рибарството в Черно море обаче е изключително трудно, тъй като само две от шестте страни, граничещи с този басейн, са държави членки на ЕС - България и Румъния, се посочва в резолюцията на ЕП.
Понастоящем между държавите от черноморския басейн има слабо сътрудничество, доколкото изобщо съществува такова, и липсва конкретна, хармонизирана правна рамка, регулираща риболовните дейности, поради факта, че тези води се намират под юрисдикцията на различни крайбрежни държави, отбеляза още депутатите.
Ето какви са и препоръките на ЕП, вписани в резолюцията за риболова:
Международно сътрудничество
Имайки предвид факта, че сътрудничеството между всички черноморски държави е жизненоважно за подобряването на управленските практики, депутатите приветстват усилията на Комисията да създаде работни групи с Русия и Турция като стъпка в правилната посока. Те същевременно подчертават необходимостта от участие в тях на всички крайбрежни държави, като Украйна и Грузия.
Дългосрочна устойчивост
Докладът подчертава, че настоящата практика за определяне на годишни риболовни квоти за всяка страна не трябва да бъде единствената възможност за управление на рибарството в Черно море. Европейските депутати искат прилагането на научно обосновани многогодишни планове за управление, които да подобрят както икономическото състояние на риболовния сектор, така и състоянието на екосистемите на Черно море.
Създаване на нов регионален орган за управление
Много от проблемите, с които се сблъскват крайбрежните черноморски държави, произлизат от липсата на подходяща институционална структура за координация и управление на местното рибарство, се казва в доклада. Поради тази причина, Парламентът призовава Комисията да използва в пълна степен съществуващите международни организации и инструменти за осигуряване на по-добра координация на местната риболовна политика.
Водещи
-
Предсказание на пророка Дядо Влайчо за 2025 г: Немотия и глад!
Според него светът ще бъде изправен пред тежки изпитания
12.01 | 18:00
-
БСП-ОЛ ще участва в правителството на ГЕРБ-СДС с четирима министри и вицепремиер
Със 102 гласа "За", 13 "Против" и 7 "Въздържал се" Националният съвет на БСП даде мандат за...
12.01 | 17:40
-
Зукърбърг: Белият дом ни притискаше да махнем верни неща за ефектите от COVID ваксините
Той заяви в подкаста на един от най-популярните онлайн водещи в САЩ Джо Роугън, че е бил...
12.01 | 17:20
-
Коалиция с ГЕРБ може да се окаже "целувката на смъртта, смята Манолова
"Позицията ни е ясна - ние винаги сме били против колаборация с ГЕРБ и ДПС", заяви лидерът на...
12.01 | 17:00
Най-четени
-
Пеевски: Ако цяла държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи?
„Правителството да се заеме с план за подкрепа на производствата, пострадали от високите цени...
12.01 | 10:00
-
Интензивни снеговалежи в Южна България
Зимата отстъпва през втората половина на януари
12.01 | 09:02
-
Честваме Св. Татяна
Вярва се, че името носи на притежателките си духовна сила и покоряваща красота
12.01 | 09:30