Протест бележи началото на ски сезона на Витоша 26.12 | 10:04

Протестът е насочен срещу "Витоша ски" АД

От Ивайло Ачев

Инциатива с интересното име "Ride 4 VITOSHA" организират скиори, сноубордисти и планинари. Целта ѝ е да се изрази протест срещу "Витоша ски" АД - компанията, която се грижи за лифтовете и влековете на Витоша.

Днес (26 декември) официално се открива ски сезонът на Витоша и затова организаторите на протеста, който се подкрепя от Коалиция "За да остане природа в България", искат да изразят символично недоволството си от опита на "Витоша ски" АД да промени статуквото по отношение на ски пистите и съоръженията на Витоша.

Програмата започва от 11 часа на "Алеко" и включва спускане от Меча поляна до долната станция на писта Лалето, изкачване на Черни връх пеша, със ски или със снегоходки, игри и забави. Официално лифтовете и влековете няма да работят, тъй като "Витоша ски" желае да разположи нови съоръжения и да разгърне нови писти, но засега няма разрешение за такава дейност.

Според природозащитниците целта на "Витоша ски” АД е промяна в Закона за горите. Затова фирмата умишлено не пуска съоръженията в ски курорта. Собственик на "Витоша ски" е офшорна компания, което не позволява да се разбере какви интереси стоят зад нея, опасяват се еколозите.

От Коалиция "За да остане природа в България" предупреждават, че на 21 декември в Портала за обществени консултации е качена поправката в Закона за горите. Безпокойство буди и фактът, че датата на приключване на консултациите е 30 декември 2011 г., като така не се спазва 14-дневния срок, установен от закона.

Поправката предвижда в горите да може да се строят ски лифтове и влекове без промяна на предназначението на територията и без изключване на земята от горския фонд. Така изсечените и застроени терени ще продължат да се водят гори "на хартия”.

Това предложение позволява застрояването на Витоша и спестява 5 милиона лева на инвеститора.

Наред с това, тази разпоредба представлява схема за държавна помощ за инвеститорите в ски курорти и подлежи на предварително съгласуване с Европейската комисия. Тъй като това не е извършено, България ще подлежи на наказателна процедура.

Подобни опити за промяна на законите, за да се застроят и разпродадат българските гори имаше през 2005 и 2009 година, припомнят от Коалиция "За да остане природа в България". Тогава бяха внесени над 100 хиляди подписа против промените, а 39-тото и 40-тото Народно събрание отхвърлиха тези предложения.

В друга петиция, внесена през 2010 година, над 70 000 души се подписаха в подкрепа на доброто управление на българските гори, като по този начин призоваха за един добър и отговорен закон.

Засега институциите не показват приватизационния договор за лифтовете на Витоша и концесиония договор за лифтовете на Банско.

Водещи

Най-четени