Австралия се зае да направи най-големия морски резерват 16.11 | 12:56
Това ще помогне за опазването на застрашените видове

Австралия създаде най-голямата мрежа от морски паркове в света, като обяви за защитени водите на площ колкото Западна Европа.
Мярката ще пречи на сондирането за газ и нефт и ще ограничи търговския риболов в най-чувствителните зони, съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА. Министърът на околната среда Тони Бърк каза, че решението ще защити 2,3 милиона квадратни километра от океана, включително тропическото Коралово море и Големия бариерен риф.
То ще помогне за опазването на застрашените видове. С предишните защитени територии площта на австралийските морски резервати става общо 3,1 милиона кв. км.
Новата мрежа от морски паркове започва от каньона Пърт на югозапад и стига до о-в Кенгуру на юг, а на североизток до Коралово море около Големия бариерен риф.
Природозащитните организации приветстваха това решение на правителството, а риболовните компании се оплакаха от дискриминация. Федералните власти обявиха намерението си да отделят 100 милиона долара в специален компенсационен фонд, но мнозина смятат, че тази сума е недостатъчна да бъдат покрити загубите.
Доклад на ООН посочи преди няколко месеца, че Големият бариерен риф е застрашен от промишлената дейност и може да бъде обмислено включването му в списъка на световното наследство, което е "в опасност", още от следващата година.
Водещи
-
Нови правила за движение по пътищата и нови глоби
23.07 | 13:40
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Боян Радев е приет във ВМА в тежко състояние
83-годишният ни ветеран борец е настанен в интензивното отделение на лечебното заведение
23.07 | 13:20
-
Днес и утре е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса
Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с...
23.07 | 12:30
Най-четени
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
Въведено е частично бедствено положение в Тополовград заради пожар в Сакар
Предупреждение за населението
23.07 | 10:15
-
На 23 юли православната църква почита паметта на светите мъченици Трофим и Теофил
В народния календар, този ден е известен като Трофимовден или Трофимовци.
23.07 | 10:59