Акулите ни нападат все по-рядко, но пък смъртоносно 19.02 | 15:43
Нападенията на акули през 2013 г. са намалели до най-нисък брой за последните 5 години, но смъртните случаи са се увеличили до 10

Нападенията на акули през 2013 г. са намалели до най-нисък брой за последните 5 години, но смъртните случаи са се увеличили до 10 от средно 6 през последните години, предаде Reuters, позовавайки се на международен доклад.
Авторите му от университета във Флорида съобщават за 73 потвърдени случая на нападения на акули през 2013 г., като щатът държи първенството в глобален мащаб с 23 случая, следван от Хавай с 13.
От десетте смъртни случая - два са в Австралия, два на френския остров Реюнион в Индийския океан, и по един в Бразилия, Хавай, Ямайка, Нова Зеландия, Южна Африка и кораловия атол Диего Гарсия.
За сравнение - през 2012 г. нападенията на акули в глобален мащаб са били 81, а смъртните случаи - седем, припомня БТА. При изготвянето на годишния доклад специалистите изключват провокираните нападения на акули, като например, по време на изследователски експерименти и риболовни инциденти.
Авторите на доклада посочват още, че смъртоносният резултат от сблъсъка между хора и акули е в полза на човека. На десетте смъртни случая, причинен от хищниците през 2013 г., съответстват между 30 милиона и 70 милиона акули, избивани годишно от човека. Хищните риби най-често стават жертви на комерсиалния риболов.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45