БАН и ботаническата градина стават център на хранителните общности 21.06 | 20:19
В София ще се проведе форум за храни „Тера Мадре Балкани 2012“, на който участие ще вземат над 150 делегати от 10 страни

Гражданите и гостите на София ще могат да посетят от 29 юни до 1 юли големия форум на хранителните общности "Тера Мадре Балкани 2012 г."
Инициативите в рамките на форума ще се проведат в Българската академия на науките и в Университетската ботаническа градина.
‘Тера Мадре Балкани 2012’ е част от събитията в рамките на инициативата "София 2019 – кандидат за европейска столица на културата".
Тази година балканската мрежа се събира в София, за да обсъди новата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз и предизвикателствата и възможностите за дребните фермери в Общността и извън нея. Ще се включат над 150 делегати от 10 страни: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватска, Гърция, ЮНМИК Косово, Македония , Румъния, Сърбия и Турция.
Ще бъдат проведени три главни конференции, няколко съпътстващи събития в Университетската Ботаническа градина в София – кръгли маси и дегустации, както и събития за деца. Импровизиран пазар на открито ще отвори врати от събота с богата селекция от продукти на Балканските общности и на президиумите на световната организация Slow Food от целия регион.
"Тера Мадре Балкани" направи своя дебют през 2010 г. в София като първата мрежа от хранителни общности от няколко страни на един и същи регион. Балканските държави имат много общи традиции в областта на храната, както и сходни социално-икономически условия. Ето защо опазването на наследството и традициите в техните селски райони изисква общи и навременни усилия, надхвърлящи националните граници. Сега, след две години, както Slow Food, така и мрежата Terra Madre са много добре представени в региона и обединяват голяма група от участници в т. ч. повече от 1500 членове на Slow Food, 11 президиума на Slow Food, 60 хранителни общности на Terra Madre, 15 образователни програми за възпитаване на вкуса в училищата и 25 готвачи.
Тера Мадре е световен форум на хранителните общности. Той обединява дребни фермери и производители на храна, кулинари, хора от академичните среди и младежи за обсъждане на пътищата за подобряване на хранителната система и за производство на храна по устойчив, екологично чист и честен начин.
Водещи
-
Диана Дамянова: Венко възкресе! Воистина!
И умната пропагандна промянаджйска машина веднага прави необходимото тази информация да стигне...
19.04 | 14:30
-
Ивет Горанова на финал в Кайро навръх Великден
За титлата най-добрата ни каратистка ще излезе срещу японката Акари Харада в неделя
19.04 | 14:00
-
Започнаха преговорите между САЩ и Иран по ядрените въпроси
Разговорите се провеждат в Рим
19.04 | 13:40
-
Производител: 5% по-скъпи са козунаци тази година
Средната цена в момента е около 5-6 лева, но може да се намери и за 50, уточни Димитър Людиев
19.04 | 13:20