Без борба срещу корояда-типограф Витоша остава без иглолистна гора? 04.07 | 09:15

Гасенето на пожара ще бъде трудно, защото това не е обикновен пожар в гора, а е нещо като клада - натрупани огромни дървета

От Андриян Георгиев

Пожарът в резервата "Бистришко бранище” е на мястото, където на 22 май 2001 г. се разрази смерч и повали около 60 хектара смърчова гора. Това прави гасенето му изключително трудно. Това каза проф. Пламен Мирчев от Институт за гората към БАН пред агенция "Фокус".

Гасенето на пожара ще бъде трудно, защото това не е обикновен пожар в гора, а е нещо като клада - натрупани огромни дървета, като на места има паднали едно върху друго.

"Представяте ли си каква клада е това. Някои дървета са с диаметър около метър, понеже там беше около 100-годишна гората. Тогава по-голямата част от дървета бяха изкоренени и паднали на земята. Съвсем малка част - около 1%, бяха пречупени и стърчаха", посочи проф. Мирчев. 

Преди 11 години проф. Мирчев е изследвал пострадалия от торнадо район във Витоша и е предложил падналите дървета да бъдат премахнати поради опасност от епидемия от паразита корояда-типограф. 

"Резерватът е една малка част от Витоша и трябва да се преосмисли статутът на тази площ. Каквото решат - ако решат да бъде биосферен резерват, тогава да се третира като такъв – с буферни зони, с ограничение на влизане на външни хора, а не както сега. Второто възможно решение е да му се промени статутът. Не виждам вече какъв биосферен резерват може да бъде. Това са двете възможности", коментира проф. Мирчев.

По-голямата беда не е в резервата, където смърчовите формации са заминали, но трябва да се помисли за останалата част на Витоша. Там трябва да се води дейност срещу разпространението на корояда-типограф, защото както е тръгнало, след няколко години на Витоша няма да остане иглолистна гора, завърши проф. Пламен Мирчев.

Водещи

Най-четени