Българин спечели "Зелен Оскар" заради царския орел 10.05 | 15:50
Наградата Whiteley се присъжда на отличили се природозащитници от цял свят

Българин е спечелил най-престижното международно отличие за принос в опазването на природата - наградата Whiteley, наричана още "Зелен Оскар". Тя е присъдена на Стойчо Стойчев от Българското дружество за защита на птиците за неговата работа по опазване на царския орел и неговите местообитания в Югоизточна България.
Наградата на нашенеца е връчена на специалната церемония, която се е състояла в Кралското географско дружество в Лондон. Стойчо Стойчев е един от осемте призьори от цял свят с най-голям принос за опазване на природата. Носителите на наградата ще си разделят сумата от 280 000 британски паунда, предоставени от Фонда за природата на Whiteley.
"Носителите на наградата Whiteley са успешни, защото те не стоят и не оценяват проблемите отстрани, а действат! Те са специалисти в опазването на природата, за разлика от нас и знаят какво трябва да се направи и по-важното - как да го превърнат от думи в реалност", коментира сър Дейвид Атънбъро, почетен председател на Фонда за природата Whiteley.
39-годишният Стоев е директор по природозащитата в Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и е лидер в създаването на стратегия за опазването на последните останали в диво състояние царски орли в България.
Благодарение на отличилия се българин и неговите колеги популацията на царския орел у нас се е удвоила за последните 10 години. Последователните усилия на Стоев и екипа му са довели и до успешно партньорство с електроразпределителни компании в България. Отделени са средства за обезопасяване на много километри от електропреносната мрежа, за да се спрат токовите удари, които причиняват смъртта на много орли и други едри птици.
Опазването на царския орел продължава да бъде пример за успех в природозащитата, но има и важни политически измерения. Въпреки, че местообитанията на царския орел са формално защитени, тъй като са част от европейската мрежа Натура 2000, приемането на България в ЕС създаде нови и неочаквани заплахи за орлите, тъй като земеделските субсидии стимулираха повсеместно разораване на пасищата, които са основно местообитание за царския орел и лалугерите, с които той се храни. За да разреши този проблем, екипът на БДЗП е създал програма, която позволява на фермерите да получават агроекологични субсидии, ако управляват земите си така, че да опазват орела и лалугера.
Водещи
-
Стотици кулинарни майстори ще участват във Фестивал на баницата във Врачанско
По традиция кулинарните шедьоври ще бъдат разделени в три категории - солена, сладка и...
12.05 | 17:40
-
Хотелиери и ресторантьори недоволни от ремонтите по пътя към морето
По този начин според организацията държавата работи за конкурентните ни съседни дестинации...
12.05 | 17:20
-
Прокуратурата разследва Конституционния съд за касирането на изборите
Наблюдаващият прокурор Виолета Марчева от отдел "Специализиран" на СГП е преценила, че има...
12.05 | 16:59
-
Президентът: Еврото да се въведе с консенсус, а не с незачитане на волята
Реакция от ЕС
12.05 | 16:45
Най-четени
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15
-
Красимир Вълчев: Проблемът с употребата на наркотици се задълбочава
Кампанията на МОН "Просто кажи "Не" е посветена на превенцията срещу зачестилите случаи на...
12.05 | 11:45
-
Алгафари за референдума: Баба Пена и бай Хасан не трябва да бъдат питани за еврозоната
Това заяви пиар експертът Нидал Алгафари по темата с референдума за еврозоната, иницииран от...
12.05 | 13:30