Ваксинират дивите животни срещу бяс 07.06 | 15:39
Десет специално оборудвани самолета ще изхвърлят над 1,1 млн. ваксинални примамки в различни области на страната

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започва от утре (8 юни) пролетния етап на ваксинацията срещу бяс при дивите хищници, съобщават от агенцията.
В операцията ще се включат 10 специално оборудвани самолета. Машините ще изхвърлят над 1,1 млн. ваксинални примамки над територията на областите София-град, София-област, Перник, Кюстендил, Видин, Монтана, Враца, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Добрич, Силистра, Варна, Русе, Разград, Търговище, Шумен, част от Бургас (община Руен) и част от Благоевград (общини Благоевград, Симитли, Кресна, Струмяни, Сандански и Петрич). Ваксинални примамки няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.
Ветеринарите препоръчват хората да не пипат ваксиналните примамки с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на външната обвивка ваксината може да бъде опасна за тяхното здраве. При контакт е добре да се консултират с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви и домашни животни. Препоръчително е обаче животните да се държат затворени или на повод (за кучетата), за да не приемат примамките, които са предназначени специално за дивите хищници.
Ваксиналните примамки са с формата на кубче с размери 2/ 3/ 2 см и са със специфична миризма на мърша, за да привличат хищниците. При изяждане на примамката те се ваксинират против бяс. За контрол на извършената ваксинация във ваксиналната примамка е включен тетрациклинов маркер, който се отлага в зъбите и костите на ваксинираното животно. На един квадратен километър се изхвърлят по 20 броя ваксинални примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Мястото на всяка пусната от самолетите ваксина се отбелязва с помощта на GPS система.
За първи път ваксинацията на хищници от въздуха бе извършена на два етапа през пролетта и есента на 2009 г., когато над 2 млн. ваксинални примамки бяха изхвърлени от самолетите върху площ от над 55 хил. км.
Ваксинацията е част от Програмата за надзор и изкореняване на заболяването бяс, която е разработена от Българската агенция по безопасност на храните. Всяка година програмата се одобрява от Европейската комисия за съфинансиране, като по този начин се подпомага нейната реализация.
Водещи
-
Радостин Василев: ПП създадоха този Франкенщайн, който сега арестува техните кметове
Той е категоричен, че е необходимо широко обединение на опозицията, за да бъде разклатен...
20.07 | 17:00
-
Мразят ли се Камата и Бербатов?
Отношенията между двете най-големи футболни звезди са силно влошени, твърдят запознати
20.07 | 16:40
-
Изтегленият дълг от 6 млрд. лв. няма да повлияе на кредитния рейтинг на България
Финансовият министър отговори на критиките на вицепрезидента относно държавния дълг на...
20.07 | 16:20
Най-четени
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20