Василева: МОСВ работи прозрачно, но еколозите са в правото си да протестират 11.11 | 15:29
Според министъра не трябва да прилагаме природозащитното законодателство на ЕС, а да усъвършенстваме нашите закони
"Министерството на околната реда и водите (МОСВ е доказало, че работи изключително прозрачно, съблюдавайки процедурите, принципите и правилата, заложени в националното законодателство. Протестиращите обаче имат правото да изразят своето отношение". Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по повод организираните тази вечер масови протести в пет града срещу унищожаването и разграбването на Националните паркове Пирин и Рила и Природен парк "Витоша”, предаде Фокус.
Тя се срещна с организаторите на протестите – природозащитните организации от Коалиция "За да остане природа в България", след като по техен сигнал междуведомствени проверки установиха, че в защитена територия на Парк "Витоша" багери незаконно са разорали 20 декара в местността "Меча поляна", изгражда се допълнителна писта към "Витошко лале", преместени са морени и е изкоренена цяла млада горичка, засадена миналата година с европейски средства от доброволци. Това веднага активизира природозащитните организации, за да предприемат протести из страната. По-рано днес те изпратиха и декларация до държавните институции, която iNews.bg вече цитира.
Медувременно и двете проверки на структури към министерствата на екологията и земеделието в защитената зона на Витоша констатираха множество нарушения и нанесени щати на околната среда вследствие на неразрешена човешка дейност. Издадени бяха констативни портоколи и наказателни постановления срещу неизвестен извършител, макар да се знае, че ски-съоръженията и пистите на Витоша се стопанисват от концесионера "Витоша ски" и отдавна води битки да разширява пистата.
На днешната си среща министърът и природозащитниците обсъдиха процеса на прилагане на оценката на природозащитното законодателство на ЕС - Директива за птиците и Директива за местообитанията, съобщиха от пресцентъра на МОСВ. Процесът на оценка се ръоводи от Европейската комисия и се очаква да завърши през 2016 г., уточняват от "За да остане природа в България"
"Съгласно процедурата в Наредбата изрично са записани стъпките, които се следват. Провежда се обществено обсъждане в рамките, на което всяка от заинтересованите страни изразява мнението си. То трябва да бъде отразено от изпълнителите. Ако не бъде отразено, в момента, в който се представи вариантът в МОСВ, всички, които не са удовлетворени и смятат, че не са отразени адекватно, имат правото да дадат възражението си. МОСВ ще го разглежда и ще обобщи становището си в коментари, които се изпращат на изпълнителите за целите на това да се прецизират документите", каза министърът.
Тя обясни, че това е фазата за два от плановете, които се коментират за Национален парк Пирин и Природен парк Витоша. Планът за Национален парк Рила пък още е на фаза обществено обсъждане. Процедурите, които екологичното законодателство изисква и налага изцяло, дават възможност на всяка заинтересована страна да изрази отношението си, посочи Василева. И допълни, че "нищо още не е решено в окончателна фаза".
Гражданската коалиция потвърди позицията си, че екологичните директиви на ЕС са сред най-перспективните и успешни политики за опазване на природата в света. "Натура 2000" осигурява достатъчно гъвкавост за устойчиво икономическо развитие, като в същото време е работещо доказателство за природозащитни успехи и изключителна ефективност, когато е приложена изцяло", подчертават еколозите.
Министър Василева потвърди тезата, че не трябва да се променя рамката и целите на европейските Директиви за "Натура 2000". "Както е известно, директивите поставят именно целите пред страните членки, които са гъвкави в тяхното осъществяване чрез националното законодателство, указанията на ЕК и ефективното им прилагане. МОСВ застъпва позиция за усъвършенстване на прилагането, а не отваряне на директивите", подчерта Василева.
Тя припомни, че в обща позиция 9 страни-членки на ЕС се застъпиха за природозащитното законодателство и акцентираха, че основният проблем не са директивите, а по-скоро тяхното прилагане. България не е била поканена да се присъедини към писмото, но по принцип позицията на страната не е в противоречие с изразените в писмото тези, обясни министърът.
Двете страни се обединиха около мнението, че и междинният преглед на Европейската стратегия за биоразнообразие до 2020 г., публикуван миналия месец от ЕК и отчитащ продължаващата загуба на биоразнообразието, обуславя нуждата да бъде подсилена подкрепата за "Натура 2000".
Министерството ще организира в началото на декември 2015 г. широка среща с представители на заинтересованата общественост, на която да се обсъди прилагането на природозащитното законодателство и да бъдат представени резултатите от конференция, насрочена за 20 ноември в Брюксел. Там се очаква ЕК да отчете резултатите от обществените консултации в процеса на преглед на пригодността на Директивите за "Натура 2000".
МОСВ и неправителствените организации ще продължат диалога с цел подобряване ефективността на прилагането на природозащитното законодателство, обеща Ивелина Василева.
Водещи
-
Пак кошмарна тапа на границата с Турция
Опашката от коли е дълга 12 км и стига чак до Свиленград
22.12 | 18:00
-
Страховитите пророчества на Преподобна Стойна (ВИДЕО)
Загадъчната българска ясновидка е оставила след себе си множество предсказания, предавани от...
22.12 | 17:40
-
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“
Новината била съобщена лично от унгарския премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в...
22.12 | 17:20
-
Издирването на Николай от Конаре няма да спре, обеща вътрешният министър
В търсенето участва и хеликоптер
22.12 | 17:00
Най-четени
-
Ваня Григорова: Изключителен проблем е липсата на бюджет
Според нея част от проблема, касаещ огромния трафик в столицата, е липсата на добър...
22.12 | 13:00