Вдигане на такса смет преди изборите претеснява кметове 17.07 | 19:30
Всеки гражданин трябва да разбере, че колкото по-разделно събира, толкова по-малко ще заплаща, обясни Николай Сиджимов, заместник-министър на околната среда и водите

"Притеснението на кметовете е, че промяна в заплащането на такса смет ще доведе до значително увеличаване на тежестта за гражданите. Преди избори това не е най-доброто решение, но тази услуга трябва да се заплаща адекватно. Всеки гражданин трябва да разбере, че колкото по-разделно събира, толкова по-малко ще заплаща". Това обясни пред БНР Николай Сиджимов, заместник-министър на околната среда и водите.
"Този проблем започва да тежи и на самите общини. Оказа се, че депата в голяма част от тях се запълват с по-бързи темпове, отколкото се очакваше"
Николай Сиджимов посочи какви действия за решаване на проблема са предприети по време на предишния мандат му мандат като заместник-министър.
"Бяха проведени много разговори с общините. Всяка местна администрация трябва да решава проблемите с отпадъците. Министерството дава политики и насоки. То подпомага с различни инструменти осъществяването на тези цели и политики. Цялата отговорност обаче е в общинската администрация".
Има общини, които вече са започнали да осъществяват различни проекти, отбеляза той.
"Министерството е предложило на Националното сдружение на общините да изготви методики, които да покажат какви възможности има и как да се прилагат с един голям проект. Той е за 5 милиона лева. Има достатъчно средства да бъдат проверени работещи модели. Самата община трябва да си избере кой да приложи. Важно е да се спазва този принцип, че замърсителят плаща. Не трябва да натоварваме бизнес или определени граждани, които имат по-голям имот"
В много общини кметовете са прехвърлили голяма част от тежестта върху бизнеса, за да не се натоварва населението, отбеляза заместник-министърът.
"Ако се приложи справедливо тази такса, бизнесът трябва да плаща по-малко. В момента се изчислява на база оценката на имота. Бизнесът и в момента има възможност да сключи индивидуален договор с общината"
Европейската комисия пък заплаши със съд във връзка с неприлагане на принципите в Директивата за отпадъците, стана ясно от съобщение от Брюксел, изпратено в петък. Българлия има два месеца, за да отговори.
"Правителството ще посочи какво възнамерява да направи. Ако ЕК не е доволна, вероятно ще се започне процедура, с която да се каже, че ние ще бъдем санкционирани, ако не я приложим".
Работи се и върху въвеждането на депозитна система за напитките, посочи заместник-министърът.
Николай Сиджимов посочи, че не са отчетени завишени нива на сероводород в Разград.
"Това по-скоро се получава в резултат на гнилостни процеси. Вероятно пречиствателната станция има някакви проблеми и трябва да ги проверим. Има насрочена проверка на регионалната инспекция".
Водещи
-
След зелено училище: Над 30 деца са с хранително натравяне в хотел в Боровец
Те са от София и Пловдив
02.04 | 17:40
-
Опасно лечение зад граница: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и...
02.04 | 17:20
-
Костадин Костадинов даде коментар пред медиите след дебатите в НС по внесения вот на недоврие
"Всеки един вот на недоверие представлява двоен стрес тест – както за правителството - дали...
02.04 | 17:00
Най-четени
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30
-
ПП-ДБ: Няма да участваме в този нелеп цирк в пленарна зала, не е сега моментът за оставка на кабинета
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" дадоха брифинг
02.04 | 10:58