Вековна черница и два ореха са претендентите ни за "Европейско дърво на годината" 10.12 | 14:00

Под черницата в село Глушник, Сливенско, често е отсядал Панайот Хитов

От Елена Коцева

Вековна черница и два ореха в с. Глушник, Сливенско, ще представят България в международния конкурс "Европейско дърво на годината" като ще се състезава с националните победители на Словакия, Чехия, Полша, Унгария и Франция.

Гласуването за конкурса "Европейско дърво на годината 2013” ще се проведе в началото на 2013-та и в него ще могат да участват всички победители от страните участнички.

Вотът на 1111 души определи дърветата в с. Глушник за най-харесваните дървета в България за 2012 г., в националния конкурс "Дърво с корен” на Фондация "ЕкоОбщност”. Победителят бе излъчен с електронно гласуване измежду 10-те най-добри предложения, постъпили тази година, от общо 47 номинации от цялата страна.

"Под нея често е отсядал Панайот Хитов, който я описва в книгата си "Как станах хайдутин” като място, където е събирал хайдутите си”, споделя още с номинацията си Стефан Стефанов от гр. Сливен. Орехите са на повече от 200 години, а черницата е над 500-годишна.

На мястото, където растат защитените вековни дървета, е била къщата на Паскал Воеводa, дясна ръка и най-верен ятак на Панайот Хитов. Този двор Панайот Хитов е използвал за сборен пункт на четата си и многократно го споменава в книгите си. Лагерът на четата на Хитов е бил в Матейския балкан - само на няколко километра северно от с. Глушник.

Археологът доц. д.и.н. Стефан Лисицов, дългогодишен изследовател и познавач на Сливенския край потвърди, че районът крие и редица културни феномени от различни епохи (тракийско светилище, средновековни крепостни съоръжения, рудни находища на цветни метали, използвани в древността) и тепърва предстои те да бъдат описани и изследвани.

И трите дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите през м. август тази година.

Второ място в националния конкурс заеха черниците в местността Черничките в Златарица, номинирани от Клуб "Млад природолюбител" към СОУ "Св. Св.Кирил и Методий", гр. Златарица, а на трето място, със 722 гласа, остана хилядолетният чинар от с. Белащица, Пловдивско, номиниран от Валентина Псалтирова и Христо Христов.

Конкурсът "Дърво с корен”, организиран от Фондация "ЕкоОбщност”, се провежда за трета поредна година и е част от конкурса "Европейско дърво на годината”. Първият победител през 2010 г. стана 600-годишният чинар в с. Гърмен, Благоевградско, който впоследствие се класира на второ място в "Европейско дърво на годината 2011”, а 700-годишният бряст, растящ на брега на р. Бели Лом, близо до русенското с. Нисово бе миналогодишното българско "Дърво с корен".

Инициативата за международния конкурс "Европейско дърво на годината" е организирана от Фондация "Партньорство” – Чехия под патронажа на еврокомисаря по въпросите на околната среда Янез Поточник. Тя е продължение на чешкия конкурс "Дърво на годината”, който се провежда вече 10 години. Поради неговия успех, Фондация "Партньорство” инициира изнасянето му на международно ниво.

През 2007 г. свой конкурс "Дърво на годината” започва да провежда и Словакия, а през 2010-та идеята подеха и България, Румъния, Унгария. През 2012 г. се включат също Франция, Ирландия и Полша. Към конкурса интерес за бъдещо включване проявиха Холандия, Португалия и дори Кения.

През 2013-та гласуването за Европейско дърво на годината ще се проведе за трета поредна година, като се надяваме български участник най-сетне да грабне приза на първото място след като през предишните две година успяхме да заемем останалите две места в първата тройка. Очаква се гласуването да бъде отворено през м. февруари 2013 г. на интернет страница: www.treeoftheyear.org

Водещи

Най-четени