Въглищата остават основен източник на енергия за развиващите се икономики 01.12 | 11:10
Възобновяемите източници са опция, но не и за големи градове
Въглищата все още си остават най-популярния източник на енергия в три от големите развиващи се световни икономики – Южна Африка, Китай и Индия.
В светлината на започналата вече конференция на ООН относно климатичните промени в Дърбан, Южна Африка, AFP прави интересен анализ на положението точно в три от развиващите се държави, които имат най-голямо влияние върху преговорите. В Южна Африка 90% от произведеното електричество идва от заводи, които ползват въглища. В Китай процентът е 70 на сто, а в Индия – 55 на сто.
И трите държави наливат милиарди долари в строежа на нови заводи, които работят с въглища. Отделно обаче върви изпълнението на планове за строеж на АЕЦ и развиване на възобновяеми енергийни източници.
През следващите 20 години Южна Африка планира да удвои производството на енергия, но въпреки това отново въглищата ще са основа на нещата – 65% от произвежданата енергия ще идва от този източник. И няма как да е иначе – типичен пример е изгражданият най-голям завод за производство на ток с помощта на въглища в Африка и четвъртият най-голям в света - "Медупи". Строежът му струва 11 млрд. евро и би трябвало до две години да бъде завършен и да работи. По план заводът трябва да работи като използва по-високи температури на горене на въглищата т.е. ще отделя по-малко емисии, а освен това съоръжението ще бъде снабдено с пречиствателни станции.
Китай засега не оповестява публично с колко ще увеличи производството на енергия и на каква цена, но се очаква до 2015 година токът от въглища да съставлява 63% от общо произвежданата в азиатската държава енергия. Китай обаче показва и най-голям напредък по отношение на зелените технологии – в провинция Вътрешна Монголия ще се складира втечнен въглероден диоксид. Той може да остане под пясъците на пустинята в продължение на 1000 години.
При Индия положението не е в посока намаляване на зависимостта от въглищата, а е в посока увеличение. До 2030 година 65% от тока на страната ще идва от въглища. До 2007 година страната е построила 55 завода, които използват въглища за производство на енергия, а до 2020 година се планира да бъдат направени още 100 такива предприятия.
"Възобновяемите енергийни източници са добри по отношение на по-малко населени райони, но за метрополии е изключено ВЕИ да задоволява потребностите от ток", казва един от програмните директори в Индийския център за наука, околна среда и индустрия.
Водещи
-
Европа е изправена пред риск от по-скъпа енергия
Това се дължи на очакваната най-студена зима след военното нахлуване на Русия в Украйна през...
27.11 | 15:00
-
Кузман Илиев: Искаме да караме влака на българската политика
Той заедно с предприемача Иво Русчев са председателите на новиата политическа формация у нас
27.11 | 14:40
-
Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС
Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица" получи 50 гласа "за", 113 "против", 75 депутати...
27.11 | 13:01
-
Пеевски: Първият мандат беше зачеркнат от страна на ПП-ДБ
Още са под въздействие на различни вещества и на всички кешове, които откраднаха през...
27.11 | 14:30
Най-четени
-
Лена Бориславова: ГЕРБ трябва да се разграничи от ДПС за преговори с ПП-ДБ
Условията за диалог
27.11 | 09:59
-
Костадинов:Премахване на хартиените бюлетини, номерата в бюлетините и параваните
От “Възраждане” са включили и промени по отношение на критериите за избор на членове на ЦИК,...
27.11 | 10:43
-
Кирил Петков: Ние ще гласуваме за Силви Кирилов отново
"Трябва да се отпуши този парламент. Всеки ден забавяне увеличава риск Борислав Сарафов да...
27.11 | 10:30
-
Борисов: ГЕРБ-СДС ще внесат утре две питания в Конституционния съд за декларацията на ПП-ДБ
"Нищо не пречи да се почака. Тогава вече ще мога с чиста съвест да подпиша", каза още...
27.11 | 12:30