Далечни братовчеди на акулите е имало още през кредата 30.10 | 13:31

Вид акули, за които се смяташе, че са измрели по време на масовото изчезване на видове през пермския период преди 250 милиона години, са се срещали на нашата планета около 120 милиона години по-късно

От Кремена Бедерева

Вид акули, за които се смяташе, че са измрели по време на масовото изчезване на видове през пермския период преди 250 милиона години, са се срещали на нашата планета около 120 милиона години по-късно, през кредата, сочат резултатите от изследване, цитирани от AFP.

Изследването е извършено върху миниатюрни фосилизирани зъби, открити в Южна Франция. Палеонтолози от Музея на Женева и университета в Монпелие попаднали на 6 фосилизирани зъба, дълги едва по два милиметра, на обект в департамента Гар във Франция.

Екипът на Гийом Гино от Музея на Женева установил, че зъбите са от акули Cladodontomorphes, за които се смяташе, че са измрели по време на масовото изчезване на видове в края на пермския период. Зъбите, които са от три различни подвида на Cladodontomorphes, обаче са намерени в седиментни скали, които датират от началото на кредата, когато днешната територия на района на Монпелие е била залята от океан.

Според палеонтолозите находката разкрива, че тези акули са оцелели близо 120 милиона години след масовото изчезване на видове през пермския период, което опустошило живота в океана. Cladodontomorphes са били миниатюрни акули - дължината на тялото им не е надвишавала 30 сантиметра.

"Те не са били големи хищници, поясни Гино. Тялото им се отличавало с някои "екстравагантни" особености - гребен на гърба и нещо като кука вместо гръбна перка. Фосилите са открити в седименти, които са били на дъното на дълбоко море", допълва БТА.

Това накарало палеонтолозите да заключат, че акули Cladodontomorphes са избегнали масовото изчезване на видове през пермския период, като са потърсили убежище в морските дълбини. Резултатите от изследването са публикувани в "Нейчър къмюникейшънс".

Водещи

Най-четени