До 2014 г. найлоновите торбички ще струват близо 1 лев 17.04 | 21:00

Браншът се обяви против продуктовата такса върху всички полиетиленови торбички

От Ивелина Георгиева

Готвените от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) изменения в Наредбата за опаковки и отпадъци от опаковки, които се предвижда да бъдат въведени от 1 октомври 2012 г., са неефективни, заявиха от Българска асоциация "Полимери".

Намерението на министерството е да бъдат обложени с такса всички торбички независимо от тяхната дебелина, поясни Цветанка Тодорова, заместник-председател на асоциацията.

Въвеждането на такса върху всички полимерни торбички е непропорционално спрямо целта, която тя се опитва да постигне – намаление на отпадъците и непропорционално спрямо другите торби, коментира Тодорова.

От бранша са категорично против измененията в наредбата, тъй като така ще се насърчат сивият сектор, вносът и спирането на вътрешното производство.

"Българските фирми ще се превърнат от производители във вносители на торбички от Китай", посочи още Тодорова.

По думите й в сектора са заети около 3500 добре платени българи и след въвеждането на измененията те ще останат без работа. Инвестициите в сектора са за милиони левове и след промяната в наредбата ще се стигне до фалит на бранша, а фирмите ще загубят вложените инвестиции, смятат от асоциацията.

В момента с такса се облагат само най-тънките найлонови торбички, които са под 15 микрона. Размерът на таксата им в момента е 0.35 ст. С промените от октомври 2012 г таксата ще стане 0.45 ст през 2013 г, а през 2014 г – 0.55 ст. Размерът на таксите у нас е най-висок от всички европейски държави, отбелязват производители.

От асоциацията предупредиха, че въвеждането на таксата върху всички торбички ще обремени финансово и българските граждани.

"Това означава, че ако отидете до магазина да си купите магданоз за 0.20 ст ще трябва да платите още 0.35 ст за торбичката", обясни Любозар Фратев, собственик и управител на фирма за производство на полиетиленови торбички.

Според него трябва да се върви по пътя на кардинално решаване на проблема с околната среда и да се създаде една система за разделно събиране и правилно оползотворяване на природните ресурси.

Подмяната на полиетиленовите торбички с хартиени няма да доведе до опазване на околната среда, тъй като хартията се произвежда от целулоза, а за нея е необходима дървесина, посочи още Фратев.

Целта да се опази околната среда няма да бъде постигната с тези мерки, смятат от браншът. Индустрията е на мнение, че държавата трябва да насочи усилията си към събираемостта и рециклирането на отпадъците.

От Българската асоциация "Полимери" отправиха предложения към екоминистерството, според които искат да се изчака още известно време, за да се види какъв ще е ефектът от въведената през октомври 2010 г такса върху най-тънките полимерни торбички, тъй като от тогава до сега потреблението им е спаднало значително. От индустрията предлагат още да се проведе среща между бизнеса, МОСВ, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и Министерството на труда и социалната политика, на която да се обсъдят подробно мерките, предлагани от бранша.

"Според нас преди да се въвеждат определени мерки те трябва да бъдат внимателно обмисляни", заяви Цветанка Тодорова.

Водещи

Най-четени