ЕК ни плаши със съд заради вятърните турбини край Калиакра 21.06 | 15:28
Ветроенергийни проекти са изградени без оценка на въздействието върху природата
България не е провела оценка на възможните въздействия на ветроенергийни и други проекти в защитените зони в района на нос Калиакра, твърдят от Европейската комисия.
По предложение на комисар Янез Поточник, ЕК е изпратила мотивирано становище, в което България се призовава да спази действащото законодателство на ЕС.
Ако страната не изпълни това искане в рамките на два месеца, комисията може да отнесе казуса до Европейския съд. Ако казусът достигне до съда, комисията може да поиска изпълнение на временни мерки, както и изместване на съответните проекти.
Съгласно Директивата за птиците и Директивата за местообитанията, всеки проект, който би могъл да има значително отрицателно въздействие върху райони, влизащи в защитени зони по Натура 2000, следва предварително да бъде подложен на оценка преди началото на работите.
Също така, и Директивата за оценяване на въздействието върху околната среда (ОВОС) има за цел да осигури провеждането на адекватна оценка на всеки един проект, който би могъл да има значително въздействие върху околната среда, преди неговото одобряване.
В по-ранен период Комисията е предупреждавала България, тъй като в района на Калиакра — който е район с голямо значение във връзка с птиците — териториите, определени като специални защитени зони (СЗЗ) по Директивата за птиците, са недостатъчни. Настоящият повод за загриженост (свързан с предишния казус, но в същото време самостоятелен) се дължи на факта, че България е дала разрешение за значителен брой стопански дейности в района на Калиакра без подходяща оценка на въздействието върху околната среда, и че тази практика продължава, смятат от ЕК.
Разрешено е изграждането на хиляди вятърни турбини, както и изпълнението на около 500 други проекти, без адекватна оценка на въздействието им върху уникалните местообитания и биологични видове в района на Калиакра, както и на въздействието върху хилядите птици и прилепи, прелитащи ежегодно над този район при тяхната миграция към и от Африка.
Не е отчетен кумулативният ефект от проектите, въпреки че това се изисква и по трите посочени директиви — за птиците, за местообитанията и за оценката на въздействието върху околната среда.
През декември 2008 г. и септември 2011 г. Европейската комисия изпрати до българските власти официални уведомителни писма във връзка с неспазването на съответните европейски директиви. Страната ни обаче продължава да е в нарушение на трите директиви. Поради това е изпратено мотивирано становище, по което България може да се произнесе в рамките на два месеца.
Водещи
-
Борисов: Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник
"Оставям вратата на ПП-ДБ отворена, те ми я затвориха с ритник, само че от външната страна",...
23.01 | 10:30
-
Заради сериозното разпространение на грипни заболявания спират свижданията в болниците и социалните заведения във Варна
Заповедта на директора на Регионалната здравна инспекция е публикувана на интернет страницата...
23.01 | 10:15
-
Ямболска област остава в грипна епидемия до понеделник
Ако се констатира нарушение на мерките, може да последва санкция от 300 до 1000 лева. Засега...
23.01 | 09:45
-
Нов горски пожар пламна в окръг Лос Анджелис
Пламъците са избухнали на около 100 км северозападно от града в планински район, който граничи...
23.01 | 09:45
Най-четени
-
Учени умишлено ще заразят хора с малария, за да могат да изследват последиците от болестта
Новото проучване е започнато от Оксфордския университет с цел да се промени разбирането за...
23.01 | 09:00
-
Йончева:Днес следобед Любомир и Данаил ще си бъдат у дома след повече от една година в плен
"Каузата по освобождаването на българите показа, че България не забрави и никога няма да...
23.01 | 09:15
-
Ямболска област остава в грипна епидемия до понеделник
Ако се констатира нарушение на мерките, може да последва санкция от 300 до 1000 лева. Засега...
23.01 | 09:45
-
Сезонният грип отново напомня за себе си, предупреждават от Военномедицинска академия
Епидемиологична ситуация
23.01 | 09:30