ЕС обяви война на пластмасовите отпадъци в Средиземно море 09.04 | 10:07
Еврокомисар иска пълна забрана на найлоновите торбички

Европейският комисар по околната среда Янез Поточник обяви война на пластмасовите отпадъци, които "задушават" Средиземно море.
По време на посещение в Атина в петък Поточник призова за европейска мобилизация по въпроса, включваща възможна забрана на найлоновите торбички, предава АФП.
"Отпадъците в морето са голям проблем, решена съм да се изправя пред него, трябва да кажем "не" на "пластмасовото чудовище", подчертава еврокомисарят на конференция, проведена с участието и на еколози, и на представители на промишления сектор.
По данни на Европейската комисия пластмасата представлява 83% от общото количество отпадъци.
Според оценки на Янез Поточник "около 500 тона пластмаса и около 250 млрд. микрочастици пластмаса плуват на повърхността на средиземноморските води".
Отпадъците, трупани в морето, влияят на биоразнообразието, човешкото здраве, екосистемите, туризма, риболова...
Като част от възможните мерки за борба с отпадъците еврокомисарят посочи забраната за употреба на найлонови торбички. Поточник изрази възмущението си, че в Гърция за тяхната употреба не са предвидени никакви ограничения.
Според изразено мнение на гръцки бизнесмен по време на форума обаче найлоновите торбички водят до същия парников ефект, както и хартиените или платнени торбички.
Водещи
-
Костадин Костадинов: Време е за преосноваване на държавата!
"Напомням - КС взе решение да заличи гласуването в 7 секции и по този начин вкарва Двуличие в...
12.03 | 09:30
-
Екатерина Михайлова: Тръгнали сме към дъното
Особено критично проф. Михайлова се отнесе към писмото, изпратено от прокуратурата до...
12.03 | 09:15
-
Парламентът ще гласува удължаване на работата на комисията за безводието
България ще участва в Регионалната програма на ОИСР с финансов принос от 100 000 евро
12.03 | 08:40
Най-четени
-
Парламентът ще гласува удължаване на работата на комисията за безводието
България ще участва в Регионалната програма на ОИСР с финансов принос от 100 000 евро
12.03 | 08:40
-
Влизането на 20-годишната Йоана Илиева разтърси "Ергенът" 2
40-годишният ерген бе шокиран от влизането на младото момиче.
11.03 | 09:30
-
ДПС: Нека не се заблуждаваме – Пеевски не действа сам
Обвинения в координирани действия
11.03 | 09:59