Еколози: Застрояват тайно Витоша чрез новия план 01.08 | 10:09
Няма да има нови хижи и хотели, само ще се ремонтират старите, казват авторите на стратегията
Екозащитни организации скочиха срещу представения вчера проект за План за управление на Природен парк "Витоша". Според коалицията "За да остане природа в България", ако той бъде приет в този му вид, това ще доведе до редица проблеми за планината, обитаващите я видове, чистотата на природата в нея и т.н. Основната причина за това пък е рискът от застрояване, от което не е добре защитен природният парк според разписаните в плана забрани.
Според екозащитниците цялата висока и средна част на Витоша от север и от запад се отваря за застрояване в така наречената Зона за хижите, сградите за подслон, административните центрове за управление и поддръжка на парка и спортните съоръжения. Също така в зоната за сгради и съоръжения е много обширна. В нея са включени много гори и местообитания на различни видове, смятат от коалицията. Каменните реки, специфични за Витоша, са сложени в същата зона за сгради и съоръжения. "Предложена е фиктивна забрана за строителство - тя забранява строеж на хотели, вилни, производствени, складови и инфраструктурни сгради, и остава отворена врата за всякакъв друг вид строителство, например апарт-комплекси", пише в официалната позиция на "Да остане природа в България".
От там алармират още, че в новия план за Витоша не са предвидени буферни зони между резерватите и останалите зони. По този начин те могат да граничат директно със зоните за сгради и съоръжения, съответно пистите биха могли да бъдат непосредствено до резервата. "Ако между зоната за строга защита и зоната за строителство няма буфер, ще се намалят районите, обитавани от дивите животни, а същевременно ще има и нерегламентирано навлизане резерватите", казват природозащитниците.
Те виждат и влошаване спрямо сега действащия План за управление на Витоша. То се изразява в липсата на определени места за горски, селски и дивечовъдни стопанства, от което следва, че за гори, пасища и дивечовъдна дейност няма отделни зони. В проекта за нов план има една обща зона за тези дейности, но вътре в нея не са обособени места за отделните дейности.
Авторите на проекта за новия План за управление на Витоша обаче смятат обвиненията на коалицията за неоснователни. В разпространено до медиите писмо от фирмата "Пролес инженеринг" обясняват, че той предвижда опазване на растителните и животински видове и резервати, но и отваря планината за хората. Същевременно той забранява и увеличаването на легловата база в планината. "Допуска се модернизация и реконструкция на сега съществуващите хижи, почивни станции и хотели, но не и строителството на нови", казват от компанията.
Ако бъде приет, новият план ще подобри значително и условията за туризъм. "За разлика от предишния, където възможностите за модернизация на цялата туристическа инфраструктура бяха силно ограничени и на парче, новият проект дава възможност за разработване на цялостна визия на Витоша. Ще се регламентират точно определени места, на които ще се развива спорт и туризъм, включително и в унисон с факта, че паркът е част от програмата "София -спортна столица на Европа през 2018 г.", казват още от "Пролес инженеринг".
Водещи
-
Пак кошмарна тапа на границата с Турция
Опашката от коли е дълга 12 км и стига чак до Свиленград
22.12 | 18:00
-
Страховитите пророчества на Преподобна Стойна (ВИДЕО)
Загадъчната българска ясновидка е оставила след себе си множество предсказания, предавани от...
22.12 | 17:40
-
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“
Новината била съобщена лично от унгарския премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в...
22.12 | 17:20
-
Издирването на Николай от Конаре няма да спре, обеща вътрешният министър
В търсенето участва и хеликоптер
22.12 | 17:00
Най-четени
-
Ваня Григорова: Изключителен проблем е липсата на бюджет
Според нея част от проблема, касаещ огромния трафик в столицата, е липсата на добър...
22.12 | 13:00
-
5 обекта са затворени след проверки на БАБХ по курортите
Агенцията провежда засилени проверки преди празниците
22.12 | 10:00