Ел Ниньо нанася първи удар? 29.05 | 14:40
Природните аномалии в Мексико, Тексас, Оклахома и жегата в Индия са първи признаци на явлението

Ураганите и торнадата в Мексико, Тексас, Оклахома, както и жегата в Аляска и Индия може да са първите признаци на удар на Ел Ниньо тази година, съобщава Мегавселена.
Петгодишната суша в регионите на Тексас и Оклахома рязко е нарушена – удариха наводнения, отнемащи живота на хора, разрушаващи къщи и язовири. В Тексас през миналия уикенд е наблюдавано най-голямото наводнение, каквото никога не е фиксирано досега, разказва губернаторът на щата Грег Абът.
В мексиканския град Сиудад Акуна в понеделник загинаха поне 13 души в резултат на торнадо. На Аляска температурата на въздуха скочи до 30°С, в резултат на което снеговете започнали да се топят и предизвикали наводнение.
Ел Ниньо възниква, когато топлата вода се изкачва от дълбините на Тихия океан и се разпространява на изток. Това явление нагрява цялото земно кълбо и отнася дъждовете от Азия и Австралия, хвърляйки ги върху западното крайбрежие на Южна Америка.
Времето, което наблюдаваме, съответства на влиянието на Ел Ниньо, твърдят учени от CSIRO, Националната научна агенция на Австралия в Мелбърн. Това събитие, изглежда, ще бъде екстремно, прогнозират експертите. Джеф Найт от Метеорологичното бюро на Великобритания смята, че е трудно цялото екстремно време да се припише на Ел Ниньо, но това вероятно се явява фактор.
В "играта" с екстремното и аномално време помагат и странните капки топла вода, които се нагряват във въздуха от западното крайбрежие на САЩ и усложняват проблема.
Ел Ниньо вероятно играе роля и във възцарилата се смъртоносна жега в Индия, която отне живота на повече от 1100 души. Явлението може да спре или задържи мусонните дъждове в страната.
Водещи
-
Нова система от награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Въвежда се точкова система за унищожение на врага
01.05 | 18:00
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
Сини флагове за 25 плажа и 5 пристанища у нас
Ето кои са най-чистите райски кътчета на морето
01.05 | 17:20
Най-четени
-
18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон
17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от...
01.05 | 16:00
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20