Животни трябва да еволюират светкавично, за да оцелеят 15.07 | 17:31

Към 2100 г. се очаква драматично климатично затопляне

От Антония Михайлова

Много видове сухоземни гръбначни еволюират прекалено бавно, за да се приспособят към очакваното към 2100 г. драматично климатично затопляне и може да изчезнат от лицето на планетата, ако не се преместят другаде и не се аклиматизират.

Те ще трябва да ускорят еволюцията си 10 000 пъти, за да се приспособят към бързите климатични промени, сочат резултатите от изследване, цитирани от Science Daily.

Експертът по екология и еволюционна биология от университета на Аризона Джон Уайънс анализирал колко бързо видове са се приспособили към различния климат в миналото и след това сравнил темповете на еволюцията им с тези на климатичните промени, прогнозирани до края на века.

"Всеки вид има своя климатична ниша, свързана с температурите и валежите в района, където живее и може да оцелее, поясни Уайънс. Например някои видове се срещат единствено в тропическите райони, други - в районите с по-хладен климат, трети живеят на голяма надморска височина, в планините, а четвърти - в пустините.

Установихме, че общо погледнато, видовете обикновено се приспособяват към различни климатични условия с темпове от едва около 1 градус Целзий на 1 милион години. Ако обаче глобалните температури се покачат с около 4 градуса по Целзий през следващите 100 години, както прогнозират от Междуправителствения съвет за изменения в климата, ще се получат големи различия в темповете.

Тогава еволюцията такава, каквато сме я познавали досега, няма да е опция за много видове", цитира БТА.

Водещи