Защо умират китовете? 16.07 | 13:18

Сонарите на военните се отразяват зле на хранителния режим на морските бозайници и може да са причината за масовите им самоубийства

От Кремена Бедерева

Ново научно изследване, осъществено от морски биолози, за пръв път установи, че сонарите на военните се отразяват зле на хранителния режим на китовете и може да са причината за масовите им самоубийства, съобщава агенция DPA.

Според екипа на Питър Лойд Тиак от Шотландския океанографски институт, който изучил поведението на сини и клюномуцунести китове, акустичните устройства на военните разстройват способността на морските бозайници да се хранят и да се гмуркат.

Подводните шумове, които те генерират, карат тези гиганти да спрат да ловуват и ги отдалечават от зоните, богати на храна. Учените подозират, че в много случаи тези животни измират, тъй като губят способността да си набавят достатъчни количества крил, допълва БТА.

Британските учени провели изследването си, като прикрепили малки инструменти върху сини и клюномуцунести китове, които измервали силата на достигащия до тях сигнал, имитиращ този на военните сонари. Инструментите отчитали и дълбочината, на която се намирали животните. Звуците били излъчвани на разстояние от 3,5 до 9,5 километра и имали честота между 1 и 10 килохерца, повтаряща се на всеки 25 секунди.

Когато китовете били облъчени с тези сигнали, те променяли начина си на гмуркане след поемането на въздух от повърхността. В същото време те много по-дълго време се задържали под водата. Без да бъдат подавани звуци под водата, китовете се хранели с 19 килограма крил за минута. При активирането на честотите те преставали да се хранят за около час.

А това според учените отговаря на недохранване с 1 тон. По-голямото движение на морските бозайници и по-малкото количество храна водело до липса на достатъчно енергия. А това се изразява в пълно изтощение и масовите самоубийствата на китове, на които ставаме свидетели, отбелязват учените.

Водещи

Най-четени