Зелената ръжда предпазва водите от радиоактивно замърсяване 18.03 | 17:39
Или как вещество, което години наред е смятано за сериозен проблем, може да се окаже полезно

Част от радиоактивните отпадъци, които се разпадат в бунищата се нуждаят от милиони години, за да се стабилизират. Така например елементът нептуний (отпадъчен продукт от урановите реактори) може да представлява сериозен риск за здравето, ако попадне в подпочвените води дори пет милиона години след изхвърлянето му.
Изследователи от университета в Копенхаген демонстрираха, че опасните отпадъци могат да бъдат успешно уловени и задържани от специфичен тип зелена ръжда, която се появява естествено в бедни на кислород води, информира nanotechwire.com.
В своя статия датският геохимик Бо Кристиянсен обяснява как "зелената ръжда" може да капсулира и запази нептуния. Откритият от него метод може да промени радикално начина на съхранение на радиоактивните отпадъци.
"Нашите проучвания показват, че и най-сигурните капсулираните капсули за радиоактивни отпадъци могат да бъдат направени още по-сигурни ако се бъдат погребани на място, където се формира зелената ръжда" обяснява Кристиянсен.
От години зелената ръжда бива възприемана като проблем заради способността ѝ да отслабва бетонните конструкции. През последните години обаче датските учени от различни специалности се опитали да разберат евентуалните ползи на ръждата. Получените резултатите надминали всички очаквания.
Зелената ръжда е тип глина позната още като анионна глина. Тъй като тя съдържа желязо, което все още не изцяло окислено, в нея съществува дефицит на електрони. Поради тази причина зелената ръжда може да реагира доста активно с други замърсители, сред които и въпросният нептуний.
В повечето случаи радиоактивните отпадъци се поставят в облицовани с мед железни контейнери. Подобна защита е подходяща само до момента, в който контейнерите са заобиколени с вода.
Евентуален бъдещ ледников период обаче би намалил нивата на световния океан. Ако медта бъде оставена на сухо, тя ще започне да се разпада, а когато тя изчезне, желязото ще ръждяса и така радиоактивните отпадъци да получат достъп до подпочвените води. За да се осигури задържането на опасните вещества, около контейнерите може да бъде поставен слой зелена ръжда, който да спре процеса на изтичане, надяват се учените.
Водещи
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Мистерия: Всеки трети мъж у нас - извънземен
Гените на Тутанкамон крият впечатляващи тайни...
13.07 | 12:41
-
Моторист загина след катастрофа в Асеновград
Инцидентът е станал на бул. "България" в града
13.07 | 12:20
-
Васко Василев свири Вивалди, Щраус и Дебюси в Античния театър в Пловдив
Събитието ще се състои тази вечер в рамките на фестивала Opera Open
13.07 | 11:40
Най-четени
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Киселова: Да не изпадаме в крайности за арестите
"Мисля, че съм постъпила правилно", заяви тя по повод решението за референдума за еврото
13.07 | 09:30
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40