Има опасност Земята да прегрее, дали имаме пръст в това? 14.08 | 13:30
Вижте защо земното кълбо се затопля от 10 000 години

Земята се затопля от 10 000 години, което противоречи на твърденията, че това се дължи на човешка дейност, съобщават американски учени. Екип от университета на Уисконсин Медисън направи различни компютърни симулации с въздействащи върху климата фактори. Всяка от тях показа видима тенденция към затопляне от 10 000 години, на която не е възможно да са противодействали физически сили.
Според експертите предишните изследвания са използвали противоречиви данни от ледени проби. Опитите да бъде намерен отговор на въпроса дали Земята е била в период на глобално затопляне или охлаждане преди XX век не дават категоричен отговор. Някои изследвания установяват тенденция към затопляне, а друга към охлаждане.
Възможно е противоречието да се дължи на проблем с данните или на модела. Известно е, че атмосферният въглероден двуокис се е покачил с 20 части на милион преди XX век, както и че масивната ледена покривка от последния ледников максимум се свива. Тези физически промени предполагат покачване на средните годишни глобални температури, дори и някои райони да са в захлаждане, както през малката ледникова епоха в Европа от XVII до XIX век.
Учените са направили симулации на въздействащите върху климата фактори - от силата на слънчевата светлина до глобалните парникови газове, ледената покривка, промените в количеството вода от стопените снегове и ледове. Всяка от тях показа глобално затопляне през предишните 10 000 години.
Миналогодишно изследване на базата на био и геотермометри обаче показа, че преди около 7000 години е започнал период на глобално охлаждане, който е продължил, докато хората са започнали да оставят следа, съобщава изданието Daily mail. Авторите на това изследване разглеждат данните, събрани от други учени от ледени проби, седименти с фитопланктон и други от 73 места по света. Тези данни понякога си противоречат, особено за северното полукълбо.
Например биологичните проби, депозирани през лятото, може да са различни от тези от зимен седимент, взет от същото място. Авторите на новото изследване подчертават, че то не оборва данните за въздействието на човека върху климата, допълва БТА.
Водещи
-
"Лов на вещици": Тръмп удари и Бразилия с високи мита
„Този процес не трябва да се провежда. Това е лов на вещици, който трябва да приключи...
10.07 | 12:15
-
Основни правила за шофиране в дъжд: Шест ключови съвета за вашата безопасност
Юли месец не е време да говорим за дъжд, когато в страната температурите гонят 40 градуса, а...
10.07 | 11:45
-
Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов с коментар пред журналисти по актуални теми
"Ако идете във Варна и питате за "Възраждане" и Костадинов - всички го знаят. Този човек...
10.07 | 11:30
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
МВнР предупреди за проблеми с полетите до Италия
Генералното консулство в Милано отговаря на телефонeн номер:+39-02-35987381 и мобилен телефон...
10.07 | 08:59
-
Съединените щати възобновиха военните доставки за Украйна
Дипломатически усилия за прекратяване на огъня
10.07 | 08:35