Кабинетът прие Програма за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването 23.09 | 15:23
Целта е баланс между земеделското производство и опазването на околната среда

Правителството одобри Национална програма за действие за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването в България, която е актуализирана за програмния период 2014-2020 г. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет след днешното му редовно заседание.
Документът е разработен в рамките на съвместен проект на Министерството на околната (МОСВ) среда и водите, Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Програмата на ООН за развитие.
Националната програма за действие е инструментът, чрез който България изпълнява поетите ангажименти към Конвенцията на ООН за борба с опустиняването, ратифицирана от страната ни през 2001 г. Основава се на анализа на състоянието на земните ресурси, причините за тяхната деградация и на социално-икономическите особености в развитието на страната.
Изпълнението на одобрените мерки ще подобри екологичното почвено законодателство и ще помогне за преодоляването на конфликтите в политиката за управление на земите.
В мотивите към проекта се програмата се посочва, че устойчивото управление на земите цели използването на бавно възобновяеимите земни ресурси – почви, води, растения и животни - за производство на суровини или продукти и обезпечаване с услуги за задоволяване на постоянно променящите се и нарастващи човешки нужди, чрез осигуряване на дългосрочния продуктивен потенциал на тези ресурси и поддържането на техните продуктивни, физиологични, екологични и културни функции.
Мерките, посочени в програмата, целят постигане на баланс между земеделско производство и опазване на околната среда, като компонент на общата цел за устойчиво развитие. Чрез документа се прави опит да се разрешат конфликтите между производството и опазването на околната среда и да се договори консенсус между исканията на местно, регионално, национално и международно ниво.
Основният въпрос е не как да се запази природата в нейното първично състояние, а как съвместно да се поддържат функциите на земните ресурси в полза на обществото по един устойчив начин.
Устойчивото управление на земите се гради на "петте стълба на устойчивостта”: продуктивност (да поддържа или увеличава услугите); сигурност (да намалява нивото на производителния риск); защита (да опазва естествените ресурси и ограничи тяхната деградация); икономическа приложимост и социална приемливост.
Двата основни аспекта на постигнатите резултати от прилагане на програмата пък са ограничаване на глобалната деградация на земите и смекчаване на бедността.
Водещи
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
-
До края на годината Бургас ще има детска болница, увери премиерът
Премиерът подчерта, че обществото се умори да чака детска национална здравна политика,...
24.04 | 17:00
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Денят на "синовете на гърма" – какво знаем за Светли четвъртък
Народни обичаи и вярвания
24.04 | 09:15
-
До 500 лева глоба грози закъснелите с данъчните декларации
Сериозни санкции за закъснение
24.04 | 09:30