Кабинетът прие Програма за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването 23.09 | 15:23
Целта е баланс между земеделското производство и опазването на околната среда
![Кабинетът прие Програма за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването](http://inews.bg/pictures/1571287_1004.jpg)
Правителството одобри Национална програма за действие за устойчиво управление на земите и борба с опустиняването в България, която е актуализирана за програмния период 2014-2020 г. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет след днешното му редовно заседание.
Документът е разработен в рамките на съвместен проект на Министерството на околната (МОСВ) среда и водите, Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Програмата на ООН за развитие.
Националната програма за действие е инструментът, чрез който България изпълнява поетите ангажименти към Конвенцията на ООН за борба с опустиняването, ратифицирана от страната ни през 2001 г. Основава се на анализа на състоянието на земните ресурси, причините за тяхната деградация и на социално-икономическите особености в развитието на страната.
Изпълнението на одобрените мерки ще подобри екологичното почвено законодателство и ще помогне за преодоляването на конфликтите в политиката за управление на земите.
В мотивите към проекта се програмата се посочва, че устойчивото управление на земите цели използването на бавно възобновяеимите земни ресурси – почви, води, растения и животни - за производство на суровини или продукти и обезпечаване с услуги за задоволяване на постоянно променящите се и нарастващи човешки нужди, чрез осигуряване на дългосрочния продуктивен потенциал на тези ресурси и поддържането на техните продуктивни, физиологични, екологични и културни функции.
Мерките, посочени в програмата, целят постигане на баланс между земеделско производство и опазване на околната среда, като компонент на общата цел за устойчиво развитие. Чрез документа се прави опит да се разрешат конфликтите между производството и опазването на околната среда и да се договори консенсус между исканията на местно, регионално, национално и международно ниво.
Основният въпрос е не как да се запази природата в нейното първично състояние, а как съвместно да се поддържат функциите на земните ресурси в полза на обществото по един устойчив начин.
Устойчивото управление на земите се гради на "петте стълба на устойчивостта”: продуктивност (да поддържа или увеличава услугите); сигурност (да намалява нивото на производителния риск); защита (да опазва естествените ресурси и ограничи тяхната деградация); икономическа приложимост и социална приемливост.
Двата основни аспекта на постигнатите резултати от прилагане на програмата пък са ограничаване на глобалната деградация на земите и смекчаване на бедността.
Водещи
-
Ето какви суми ще получат родителите, според Бюджет 2025
11.02 | 21:00
-
Зомбори се връща в „Капките”
11.02 | 20:40
Най-четени
-
КТ „Подкрепа“: Над 90 % от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си
Това показва анкета на Конфедерацията
11.02 | 17:00
-
Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%
Това сочат данните и изчисленията към момента
11.02 | 16:30
-
Премиерът Росен Желязков е в Париж за Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект
Форумът събира световни лидери, представители на бизнеса, академичните среди и гражданското...
11.02 | 11:15
-
Козлодуй и Криводол първи минаха на евро
11.02 | 08:13