Какво "побутна" еволюцията? 10.07 | 16:54
Причината за "задвижването" на еволюцията, макар неподозирана, не отрича теорията на Дарвин

Сблъсък на континентите е свързан с периодите на еволюционни промени, според учени от университета на Тасмания. Чрез лазерна технология, използвана за изследване на пиритни зърна от различни епохи, екипът на професор Рос Лардж, откри, че след сблъсъка на континентите, нивото на хранителни вещества в океаните е било по-високо, цитира DPA.
Изказва се, че ерозията на новообразувалите се планински вериги, обогатените с минерали скали, които излизат на повърхността, в следствие на сблъсък, осигуряват хранителни вещества за живота там. Професорът добави още, че животът се развива паралелно с ускоряването на еволюцията. Поради тази причина липсата на континентални сблъсъци води до намаляване на количеството минерали, изтичащи в океаните.
Рос Ландж заедно с екипа си, използват химически отпадъчен продукт от малки създания, обитаващи океанското дъно, за да установят хранителните им съставки.
Той сподели, че специалистите смятали нивата на хранителни съставки в океаните за непроменени през последните 700 милиона години, но в действителност те се повишавали и спадали. Промените им съвпадат със сблъсъка на континентите и периодите съпътствани от масово измиране на видове.
Професорът сподели още, че откритието допълва теорията на Дарвин, като подкрепя твърдението, че в основата на еволюцията са тектонични явления.
Водещи
-
СДВР с подробности за открития труп край Националния стадион в София
Разследването продължава
06.08 | 15:45
-
Излезе четвъртото класиране за прием в 8-и клас
06.08 | 15:30
-
Изчезналият мъж в река Дунав е открит мъртъв
06.08 | 15:20
Най-четени
-
Наш милионер подкара една от най-скъпите коли в света
Хърватският електромобил впечатлява не само с футуристичен дизайн, но и със зашеметяващи...
06.08 | 12:15
-
В по-голямата си част пожарът в Балчик е овладян, но все още има тлеещи огнища
След заседание на оперативния щаб снощи бяха оставени дежурни екипи, а гасенето се поднови в...
06.08 | 10:30
-
Пътуванията със самолет в Европа може скоро да станат по-удобни
Кога ще се промени контролът на летищата?
06.08 | 11:30
-
България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia
Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош на съвместен брифинг с министъра на спорта...
06.08 | 11:59