Като няма риба, яжте... медузи 15.07 | 16:15

Мешестите превземат моретата. Учените съветват да се учим да ги обичаме

От Антония Михайлова

Биолози от цял свят, правителствени експерти и представители на туристическата индустрия бият тревога: в моретата има все повече медузи и все по-малко риба. Специалистите смятат, че причините за тази дълготрайна тенденция са свързани с глобалните промени на климата и човешката дейност.

Външното министерство на Великобритания вече е предупредило официално гражданите на страната, че на плажовете по цялото Средиземноморие количеството на медузите тази година е надвишило обичайните показатели, съобщава ВВС.

В доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН се твърди, че подобна тенденция се наблюдава по цял свят. Учените смятат, че ако тенденцията се запази, медузите ще станат доминиращ тип в Световния океан.

За причините, довели до увеличаването на броя на медузите, се говори в резултатите на изследвания, публикувани от участниците в проекта JellyRisk, в който влизат морски биолози от Гърция, Италия, Великобритания и други страни. Проектът е стартирал през 2009 г. и в неговите рамки изследователите са си поставили за цел да съберат данни за числеността на медузите в Световния океан.

Според специалистите масовото размножаване на мешестите е предизвикано от няколко фактора. Първият от тях се обяснява с глобалните климатични изменения. Повишението на температурата на Световния океан се отразява благоприятно на увеличаването на числеността и скоростта на нарастването на медузите.

Масовото строителство на изкуствени рифове, защитаващи плажовете от бурното вълнение, също увеличава площта на годните за размножаване и хранене на медузите територии. Риболовът също допринася за това, тъй като медузите имат все по-малко конкуренти в борбата за хранителни ресурси.

Учените смятат, че тенденцията за увеличаването на числеността на медузите е дългосрочна и е невъзможно тя да бъде спряна. Специалистите съветват плажовете да се защитават с противомедузни мрежи, а хранителната промишленост да вземе пример от китайците, които от хилядолетия употребяват тези същества за храна.

"Трябва да се научим да обичаме медузите", казва Стефано Пирано, италиански биолог, участващ в програмата JellyRisk.

Медузите са една от двете фази на жизнения цикъл на мешестите, многоклетъчни животни, които 98% се състоят от вода. Втората фаза са полипите. Много медузи имат жилещи клетки, с които впръскват в тялото на жертвата отрова. След контакт с медузи ежегодно умират около сто души, което е десет пъти повече, отколкото загиват от нападения на акули.

Най-четени