Китай с план за намаление на емисиите със 17% 31.07 | 11:28
Изготвен е 12-годишен план спрямо показателите на БВП
Китайските власти в близко време ще публикуват план за намаляване на емисиите на парникови газове до 2015 година, пише China Daily, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Заместник-ръководителя на Държавния комитет на Китай по реформите и развитието Се Чжен Хуа на пресконференция в четвъртък е заявил, че е формиран 12-годишен план за намаляване на емисиите с въглероден диоксид със 17% на единица Брутен вътрешен продукт (БВП)
Според уверенията плановите показатели ще бъдат сведени да знанието от местните правителства.
Планът предполага намаляване на емисиите с различен процент за отделните региони на страната, като минималният показател ще бъде 10%, а максималният 18%.
Към 2020 година Китай планира да намали интензивността на емисиите в въглероден диоксид с 40-5% в сравнение с нивото от 2005 година. При това планът на Китай предвижда също намаление с 16% на потреблението на енергия, отново разчетено на спрямо показателите на БВП.
iNews припомня, че на срещата в Канкун миналата година бе договорен политически документ, наречен "Копенхагенско споразумение", в който лидерите на Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка се съгласиха да дават отчет за дейността си във връзка с ограничаването на климатичните промени.
Китай освен това позволи всички дейности в тази област, външно и вътрешно финансирани, да бъдат следени от международната общност.
Въпреки че миналата година приемането на "Копенхагенското споразумение" бе саботирано от Боливия и Венецуела, в месеците след това 140 държави дадоха подкрепата си за договора, а 85 от тях обещаха официално да намалят въглеродните си емисии или поне да ограничат нарастването им до 2020 г.
Най-трудният въпрос, който трябва да бъде решен в Канкун, е дали развитите индустриални държави ще бъдат съгласни на допълнително намаляване на квотите на въглеродни емисии, които не са се променяли от приемането на протокола от Киото през 1997.
Водещи
-
Бабикян: Правителството падна, но съдебната система остава завладяна
Всяко поколение трябва да дава своя данък за демокрацията ни, смята той
18.12 | 20:15
-
Д-р Николай Михайлов: Протестът не решава политическите въпроси, а отнема от и бездруго осакатения труден бюджет
Бойко Борисов има една версия за себе си в критична ситуация, че представлява боцман на борда...
18.12 | 20:00
Най-четени
-
Официално приеха осемте F-16 в авиобаза "Граф Игнатиево"
18.12 | 13:28
-
"Или пари днес, или кръв утре" - ключова среща на ЕС за финансиране на Украйна със замразени руски активи
„Путин разчита на нашия провал. Не можем да си го позволим“, заяви Кая Калас
18.12 | 13:10
-
България представя първите осем изтребителя F-16 Block 70
Преди дни в страната пристигнаха и последните два самолета от първата партида, с което...
18.12 | 10:45