Когато каруцата се впряга преди коня 09.01 | 18:15
От 1 януари фирмите трябва да събират разделно боклука си, но те не знаят за това

От 1 януари всички фирми у нас са задължени да събират разделно отпадъците си.
Според закона фирмите и учрежденията са длъжни да събират отпадъците си и да ги предават на специализирани дружества или на лицензирани организации по оползотворяването им. Това означава, че всички магазини, учреждения и производства трябва да имат кошчета за разделно събиране на отпадъци.
При първоначално нарушение санкцията ще бъде от 3 хил. лв., до 6 хил. лв., при повторно нарушение тя ще се увеличи до 20 хил. лв. На практика това означава, че днес (9 януари) всеки един търговец би могъл да бъде глобен, пише Econ.bg.
Оказва се обаче, че бизнесът не е запознат с промените.
Мариана Иванова, управител на книжарница и копирен център "Верен", казва, че е разбрала за тях напълно случайно в средата на декември. Още тогава е опитала да набере повече информация, преди всичко от интернет, но и от сайтовете на Столичната община и Министерството на околната среда и водите. Смислена информация няма, казва Иванова.
"Каруцата е впрегната пред коня. В сила влизат промени, които касаят целия бизнес, а до този момент нищо не се е чуло. Такава промяна предполага много мащабна информационна кампания, проведена предварително. Елементарната бизнес логика говори, че поне 6 месеца преди влизането в сила на закона лицензираните фирми трябва да са ясни и да предлагат оферти", коментира управителят.
Въпросите пред бизнеса са много, а отговори няма.
Водещи
-
Всяка година държавата предоставя еднократна помощ от 300 лв. за родители на ученици от 1. до 4. клас и на осмокласниците
Сумата се разделя на две - за двата срока.
01.09 | 17:40
-
Най-добрият ни български тенисист Григор Димитров се прибра изненадващо в Хасково
Той се завърна в родния си град и зарадва малките тенис таланти.
01.09 | 17:20
-
Лекарите не препоръчват транспортиране на пострадалите в катастрофата край Монтана
При необходимост и в случай че състоянието на пациентите позволява те да бъдат транспортирани...
01.09 | 16:59
-
Ще настъпят промени в съдържанието на учебниците, които се използват в училищата
За някои класове се очаква това да се случи още през следващата учебна година.
01.09 | 16:45
Най-четени
-
Венета Райкова е новият автор и водещ на обичаното токшоу „Преди обед“
Със своята харизма, богат журналистически опит и признат литературен талант
01.09 | 10:45
-
Филип Буков явно не може дълго без гадже
Колкото и актьорът да обяснява, че ще си даде почивка от сериозни връзки, това хич не е така.
01.09 | 11:59
-
Военнослужещи от сухопътните войски и хеликоптер „Кугър” се включиха в битката с пожара в Рила
По думите му достигането до огъня е много трудно, тъй като пламъците са на много голяма...
01.09 | 10:30
-
Голям пожар в Белослав, горят къщи
Огънят е предизвикан от горене на кабели за извличане на цветен метал.
01.09 | 16:15