Къде има най-много микроби 18.03 | 20:23
В Марианската падина на 11 км под повърхността на Тихия океан има изобилие от микроби

В Марианската падина на 11 км под повърхността на Тихия океан има изобилие от микроби въпреки огромното налягане, ниската температура и липсата на слънчева светлина, съобщиха световните информационни агенции.
Микроскопичните организми се хранят с падащи отгоре мъртви растения и риба. Международен екип от учени, който взе проби с роботизиран апарат през 2010 г. , установи на дъното на Марианската падина двойно по-голямо количество бактерии и микроби, отколкото в близък район с дълбочина 6 км. "Изненадващо е, че има толкова голяма бактериална активност", каза Рони Глуд от Университета на Южна Дания. "Обикновено животът става все по-оскъден с дълбочината. Когато обаче стигнеш наистина надълбоко, започват отново да се случват повече неща".
Резултатите подкрепят теорията, че мъртвите растения и риба, които падат по стръмните склонове на Марианската падина, често стигат до дъното и образуват "гореща точка" за микробите. Земетресенията също предизвикват свличане на тиня, която съдържа различни остатъци. Марианската падина е пет пъти по-дълга от Големия каньон и може лесно да погълне връх Еверест, който е с височина 8848 м., допълва БТА
На дъното й и преди е откриван живот, но малко се знае докъде стига той. Камерите на екипа видяха също няколко раковидни като скариди там. В дълбините под 6000 м, наречени на Хадес, гръцкия бог на подземния свят, вероятно се наслагва повече въглерод. "Имаме малко екзотично парче от мозайка , което досега не е изследвано" каза Рони Глуд за начина, по който океаните рециклират и поглъщат въглерода. Само около 2% от Световния океан са по-дълбоки от 6000 м.
Температурата в тях е малко над точката на замръзване. Досега учените мислеха, че там има много малко живот заради недостига на храна. Само един или два процента от живата материя в горните води потъва до 3700 м, колкото е средната стойност за океанското дъно. Повечето храна се изяжда или отново изплува на повърхността и не пада надълбоко. Налягането на дъното на падината е около 1125 кг на кв. см.
То може да бъде сравнено с това да те настъпи слон, носещ обувки с високи токчета. Учените изследват също генетиката на микробите, живеещи в такъв студ. Способността за оцеляване на толкова голяма дълбочина означава, че те имат ензими, които може да се използват в индустрията, работеща с високо налягане.
Учени достигнаха за пръв път дъното на Марианската падина през 1960 г. Режисьорът Джеймс Камерън миналата година се спусна в нея с батискаф и каза, че е видял признаци на живот.
Водещи
-
На всеки 100 осигурени лица у нас се падат 72-ма пенсионери
Броят на пенсионерите за 10 годишен период намалява със 133 хиляди, а разходите за пенсии се...
21.07 | 16:30
-
МОН публикува второто класиране за прием след 7. клас
Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в...
21.07 | 16:16
-
Президентът удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев
Двамата бяха наградени и от спортния министър
21.07 | 16:00
-
Министър Митов за акцята в офиса на БОЕЦ: Търсихме нелегани мигранти
В различни апартаменти са установени 25 души от арабски произход, един от тях е издирван,...
21.07 | 15:45
Най-четени
-
Хаджигенов за ареста на Благомир Коцев: Не можем да кажем, че това е чиста поръчка
Той заяви, че не може да приеме упреците към съда
21.07 | 10:00
-
В жегите: Без плаж - от 11 до 16 ч.
Не преяждайте и не пийте алкохол, не влизайте в морето след хранене, съветва лекар
21.07 | 10:15
-
Ваучерите за храна, издадени през 2025 г. в лева, ще могат да се ползват до края на тяхната валидност
Те ще бъдат конвертирани в евро на касата
21.07 | 13:00