МОСВ: Минната индустрия трябва да намалява екологичните рискове 17.08 | 16:43
Така ще гарантираме пред обществото, че пазим околната среда, каза зам.-министър Живков

В развитието на минната индустрия трябва да се работи за ефективното оползотворяване на подземните богатства и получените минни отпадъци, превръщайки ги в ресурси. Така даваме гаранция на обществото, че се прилагат технологии за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда, както и на икономическите, социалните и екологичните рискове в полза на печеливши решения. Това каза зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков в приветствие за професионалния празник на миньора, който се отбелязва днес. Събитието беше организирано от Българската минно-геоложка камара (БМГК), Научно-техническия съюз по минно дело и синдикатите на миньорите към КНСБ и "Подкрепа" в София.
Приоритет в работата на МОСВ е рационалното използване на ресурсите като всички тези цели са заложени в Националната стратегия за развитие на минната индустрия. "Работим за намаляването на административната тежест върху бизнеса чрез премахване, облекчаване, съвместяване и синхронизиране на регулаторни режими. Пример за това са разработените законови предпоставки за съвместяване на процедурите за контрол на големи аварии по СЕВЕЗО III с процедурите по ОВОС и по издаване и преразглеждане на комплексни разрешителни. Търсим допълнителни възможности за по-нататъшно оптимизиране на административните услуги", увери Живков. Според него глобални проблеми, свързани с преразход на енергия и природни ресурси, може да се решават само със съвместната работа и дългосрочното сътрудничество между държавните институции, бизнеса и научните среди в сектора.
Зам.-министърът връчи и една от годишните награди на БМГК – в категорията "Грижа за природата". Призът е за "Асарел Медет" АД и беше получен от инж. Делчо Николов, изпълнителен директор и член на управителния съвет на дружеството.
Водещи
-
След земетресенията на Камчатка: Огненият пръстен в Тихия океан се събуди
Това може да убие милиони хора по Земята
31.07 | 20:45
-
Харалан Александров с кментар на „политическите войни” в страната
Радев атакува цялостната стабилизация на управлението, твърди социалният антрополог
31.07 | 20:15
Най-четени
-
"Възраждане" иска парични санкции за спящите депутати
По-строги санкции за редовно отсъствие
31.07 | 10:30
-
Асен Василев: В България за първи път от четири години българите започнаха да обедняват
Това заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев на брифинг в Народното...
31.07 | 11:15
-
Президентът: Средствата за развитие на противопожарна авиация да бъдат насочени не към МВР, а във ВВС
Управляващите най-накрая трябва да вземат решение, заяви той
31.07 | 15:00
-
Димитър Стоянов: Премиерът манипулативно представя данни за пожарогасителната техника
Росен Желязков политизира проблема с липсата на летателна техника за гасене на пожари, заяви...
31.07 | 13:10