НАСА предупреди: Тази страна ще стане необитаема заради климатичните промени 22.05 | 15:00
Тропическите региони са най-застрашени от развитие на непоносими за хората и животните температури

Бразилия – петата по големина държава в света и дом на най-голямата тропическа гора на планетата – може да се превърне в едно от най-необитаемите места на Земята до края на XXI век. Причината: екстремното глобално затопляне, което променя не просто климата, а самата способност на планетата да поддържа човешки живот в определени региони.
Учените от години изследват границите на човешката издръжливост при високи температури. Едно от ключовите понятия е т.нар. температура на мократа крушка (wet-bulb temperature) – комбиниран показател, който включва както топлината, така и влажността. При стойности над 35°C човешкото тяло губи способност да се охлажда чрез изпотяване – дори при пълна неподвижност и в сянка. Излагането при такива условия в рамките на няколко часа може да бъде фатално.
Тези условия вече не са хипотетични. През 2020 г. проучване, публикувано в Science Advances, показа, че честотата на екстремни горещини в тропиците – включително Амазонка – се е утроила в периода 1979–2017 г. В някои региони на планетата вече са регистрирани стойности, доближаващи или дори превишаващи критичната граница.
Амазонка: точката на пречупване наближава
Регионът на Амазонка – белите дробове на планетата – е особено уязвим. Изчисленията сочат, че средната температура там може да се покачи с още 2°C между 2041 и 2044 г., а в някои сценарии и с до 4°C до края на века. Подобен ръст не само ще затрудни обитаването на тези територии, но и ще доведе до суши, спад на валежите и повишен риск от пожари – ефект, който вече се наблюдава в последните години. През 2023 г. Бразилия регистрира рекордни нива на горски пожари в амазонския басейн, по данни на Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (INPE).
Експерти предупреждават, че ако изсичането на гората продължи и екосистемата бъде необратимо нарушена, Амазонка може да премине т.нар. "климатичен наклон" (tipping point), след което възстановяването ѝ ще е невъзможно – а глобалните климатични последици ще бъдат катастрофални.
Ситуацията е критична и в големите градове на Бразилия. Явлението "топлинен остров" – при което температурите в урбанизираните зони са с до 5°C по-високи от околните райони – превръща мегаполиси като Сао Пауло и Рио де Жанейро в огнени капани. Бетонът, асфалтът и недостигът на зелени площи задържат топлината, а бедните квартали често нямат достъп до климатизация или адекватна инфраструктура, което излага милиони на риск.
Според доклад на NASA, ако глобалните температури продължат да нарастват с досегашните темпове, до 2070 г. около 3 милиарда души ще живеят в зони с климатични условия, които днес се смятат за почти необитаеми. Сред тях – значителна част от територията на Бразилия.
Какво предстои и има ли изход?
Изводите на климатолозите са недвусмислени: без незабавни и мащабни мерки за ограничаване на въглеродните емисии, светът ще се изправи пред верижна реакция от климатични бедствия – загуба на биоразнообразие, масова миграция, срив на селското стопанство и растяща смъртност от топлинни вълни.
Световната научна общност настоява за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5°C спрямо прединдустриалните нива – цел, поставена още в Парижкото споразумение от 2015 г. Но с всяка изминала година, без достатъчно действия, тази цел се отдалечава.
Бразилия, с нейното уникално биоразнообразие и ключова роля в глобалния климатичен баланс, е не просто жертва, а и важен участник в решението. Какви действия ще предприеме страната в близките години ще има последици далеч отвъд нейните граници.
Водещи
-
Приключва ремонтът на първата отсечка от над 400 метра на Дунав мост при Русе
Това е вторият етап от строителните дейности по реконструкцията на съоръжението. Предстои да...
22.05 | 19:40
-
Министър-председателят Росен Желязков се срещна с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим
По думите му България и Италия имат прекрасни двустранни отношения. Желязков допълни, че...
22.05 | 19:20
-
Съдът окончателно отказа да освободи предсрочно Десислава Иванчева
Остават ѝ година и 12 дни
22.05 | 18:55
-
Добрич отбеляза празника на Св. св. Константин и Елена с нестинарски танц
По нейни думи танцът върху жаравата е ритуал със символика между земята и небето, човешкото и...
22.05 | 18:45
Най-четени
-
И 1 глас против в Европейския съвет, може да ни препъне към Еврозонта
Симен Дянков изрази изненада, че шефът на БНБ е коментирал темата, защото това не помага за...
22.05 | 13:50
-
Над половината българи подкрепят инициативата на президента за референдум за еврото
Това сочат резултатите от проучване на "Тренд"
22.05 | 11:00
-
Политолог: Румен Радев закъсна с правене на партия
Любомир Стефанов смята, че КС ще потвърди решението на Наталия Киселова за отхвърляне искането...
22.05 | 14:40