На конференцията на ООН се споразумяха за климатичните промени 11.12 | 09:13
В Дърбан бе решено - всички големи замърсители да забавят глобалното затопляне

Председателят на конференцията на ООН по климата обяви тази нощ, че е постигнато споразумение за изготвяне на програма, която да очертае нов път, по който всички страни по света ще се борят с климатичните промени, предават световните информационни агенции, цитирани от БТА.
По думите на южноафриканския външен министър Майте Нкоана-Машабане, която ръководи форума, 194-те страни от ООН са се съгласили да започнат преговори по нов договор, който ще постави пред всички държави еднакви задължения да контролират емисиите на газове, предизвикващи парников ефект. Договорът трябва да влезе в сила най-късно до 2020 г.
Понастоящем, съгласно Протокола от Киото от 1997 г., само индустриалните страни са задължени да ограничават емисиите си. Валидността на този протокол изтича в края на следващата година, но тези страни са се съгласили да изпълняват задълженията си по протокола още пет години, както гласи постигнатото тази нощ споразумение в Дърбан.
Пробивът дойде след 13 дни усилени преговори, които продължиха ден и половина повече от планираното. Имаше и две денонощни заседания, в края на които преговарящите едва държаха очите си отворени и говореха неуверено. Най-тежкият проблем бе задължителният характер на споразумението за управляване на въглеродните емисии до края на следващото десетилетие.
Планът на Европейския съюз бе в текста на споразумението да има твърди формулировки, които да задължават всички страни в еднаква степен да спазват ангажиментите си по емисиите. Индия оглави възраженията, като заяви, че иска не толкова строг вариант. Индийският министър на околната среда Джаянти Натарджаян твърдеше, че предложението на ЕС е в разрез с приетия отпреди 20 години принцип, че развиващите се страни носят по-малко отговорност от индустриалните държави, които са допринесли за глобалното затопляне с емисии в продължение на 200 години.
Председателстващата конференцията Майте Нкоана-Машабане даде на Натарджаян и еврокомисаря по въпросите на климата Кони Хедегард 10 минути да намерят двустранен компромис, през което време стотиците делегати се тълпяха около тях.
В ранните часове на днешния ден на конференцията в Дърбан за пръв път бе постигнато споразумение, което ще принуждава всички големи замърсители да предприемат действия за забавяне на процеса на глобалното затопляне. Това споразумение бе предшествано от многогодишни неуспешни опити да бъдат накарани развиващи се гиганти като Китай и Индия да ограничат въглеродните си емисии.
Водещи
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Кристалина Георгиева: Световната икономика е изправена пред сериозно изпитание 3
Според директора на МВФ, това поставя държавите в изключително трудна ситуация и прави спешно...
25.04 | 16:45
-
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков
Петков е с повдигнато обвинение от 10 януари
25.04 | 16:30
-
Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии
С променените режими се забранява провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни,...
25.04 | 16:15
Най-четени
-
Доверието в кабинета пада?
Съдбата на този кабинет ще бъде решена от потенциални противоречия вътре в управляващата...
25.04 | 10:59
-
Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от...
25.04 | 16:59
-
Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков”, а ново начало на модела „Борисов”
Според него има министри, които искат да работят, но нямат и няма да имат свободата да го...
25.04 | 12:34