Нова заплаха за климата - въглеродът под повърхността на земята 27.05 | 21:45

Газът е затрупан от седименти в Небраска

От iNews.bg

Учени от университета на Уисконсин-Медисън откриха значими количества въглерод, складиран в подпочвения слой, който може да е допълнителна и досега подценявана заплаха за климата на планетата, съобщи AFP.

Изследователите открили подземен слой, богат на въглерод, достигащ до 6 м дълбочина в Небраска. Анализът показал, че газът е затрупан от седименти. Откритието доказва, че количеството въглерод в подпочвения слой на планетата е силно подценено. Този въглерод може да се освободи чрез ерозия на почвата, земеделие, минно дело или строителни работи и да се превърне в парниковия газ въглероден диоксид.

"Има много въглерод на дълбочина и никой не го е измервал", заяви ръководителят на изследването Ерика Мартин-Спиота от университета на Уисконсин-Медисън. "Повечето изследвания по този въпрос се ограничават до първите 30 см под повърхността."

Изследваният земен пласт се е образувал преди 15 000 до 13 500 години. Тогава той е бил на повърхността, а днес е на до шест метра дълбочина, защото е затрупан от седименти преди около 10 000 години.
Подобни богати на въглерод пластове сигурно съществуват и другаде по света, затрупани под различни седименти. Една част от въглерода никога няма да достигне атмосферата, но друга ще бъде оголена и може да допринесе до глобалното затопляне.

Водещи

Най-четени