Няма опасност за питейната вода заради проучванията на Chevron 19.06 | 15:38
Тепърва ще се доказва, че може да се добива шистов газ в блок "Нови пазар"

Няма опасност за питейната вода в Североизточна България при проучването на шистов газ в блок "Нови пазар”.
Това коментира професор д.г.н. Кристалина Стойкова, ръководител на научна група за изследване на шистов газ от Геологическия институт при Българската академия на науките, пред Агенция "Фокус"
"В Североизточна България има един специфичен скален комплекс, който геолозите наричат "малм-валанжки карбонатен комплекс”. Той съдържа огромно количество прясна питейна вода – най-големите запаси на страната ни са тук и това се знае още от започването на геоложките проучвания в България.
За радост този водоносен хоризонт се намира значително по-плитко отколкото газовите шисти и близо до повърхността – между 100 и 500 метра. Докато газовите шисти, за които говорим и ще проучва Chevron, се намират на дълбочина под 3000 – 3500 метра. Това е много голяма дълбочина и те са отделени от водоносния хоризонт с почти 2,5 - 3 км скали.
Искам да подчертая дебело, че предстои тепърва да се доказва дали изобщо от тях е възможно да се извлича газ. Досега това не е доказано и тъкмо това е предизвикателството пред компанията, обясни проф. Стойкова.
Няма опасност не само поради голямото разстояние между водоносния хоризонт и газовите шисти, но и поради задължителното изолиране чрез обсаждане и циментация на всички водоносни и газоносни хоризонти, които се срещнат по време на сондирането.
"Без такава пълна изолация, няма как технологично да се завърши сондажът. Впрочем, преди започването на всеки сондаж, се изисква задължителен подробно разработен екологичен план-програма и условия, които трябва да се изпълнят от компанията за еколожкия импакт върху околната среда. Българската държава трябва стриктно да следи компаниите по време на сондирането за изпълнението на екологичния план”, категорична беше проф. Стойкова.
По думите й е много лесно да се манипулират хората, които знаят малко, с апокалиптични неща, което им се казват. "Ще има земетресение или ще се замърси водата, или вашите ниви ще бъдат унищожени и почвата замърсена – това са все неща, към които хората са много чувствителни. Това е най-ценното, което те имат. И точно тук е много, много, нечистоплътно да се заиграва с незнанието и със страховете на хората. Това просто не е истина”, заяви проф. Стойкова.
Водещи
-
НАП с важни разяснения за електронната трудова книжкка
България официално преминава към електронен регистър на трудовата дейност
07.05 | 17:30
-
28 засечени "локали" от началото на годината в София
Органите на реда посочиха, че по 24 от тях има задържани
07.05 | 17:15
-
ЕК дава на съд България заради неправилно въвеждане на директивата за достъп до адвокат
Комисията е завела иск и заради липса на транспониране на правилата относно таксите за...
07.05 | 17:00
Най-четени
-
Костадин Костадинов определи като позор провелия се вчера парад за Деня на храбростта и Българската армия
"Вчера нямахме парад, а имахме панихида в центъра на София, без техника, вероятно защото...
07.05 | 12:00
-
Ако днес се проведат парламентарни избори, първа политическа сила отново ще е ГЕРБ
Проучването показва, че партията "Има такъв народ" остава под 4-процентната бариера за влизане...
07.05 | 09:30
-
На първо четене: Парламентът отложи либерализацията на тока за бита
Законопроектите бяха три, от които два бяха одобрени
07.05 | 13:10