Петте най-богати директори от "зелената" енергетика 16.04 | 14:47
Стимулите за ВЕИ компаниите доведоха до поразителен ръст на този сектор в отделни страни
До неотдавна се смяташе за нереално, че изпълнителните директори на компаниите, работещи в сектора на възобновяемата енергетика може да печелят милиарди. Вливането на такива ръководители в редиците на петролните барони, медийните магнати и богатите финансисти се смяташе за мечта на хипита, които само говорят за слънчева енергия и екология. Но след резкия ръст на цената на петрола и финансовата криза през 2008 г., "зелената" енергетика стана много популярна и привлекателна за тези, които искат да диверсифицират икономиката си.
Изкопаемите горива поскъпнаха през този период, затова правителствата започнаха да стимулират компаниите, работещи с възобновяеми източници на енергия. И ръстът беше поразителен за отделни страни. Китайският пазар на слънчеви панели се увеличи с 500% през 2012 г. По данни на Frost & Sullivan, цитирани от 3еNews, приходите на пазара през 2013 г. са достигнали 60 млрд. долара, а през 2020 г. показателят ще се увеличи до 137 млрд. долара.
Ето кои са петте най-богати изпълнителни директори в "зелената" енергетика:
Ли Хацзюн, компания Hanenergy Holdings
Състояние: 31,5 млрд. долара
След получаване на специалността инженер механик през 1988 г. Ли Хацзюн взима заем от преподавателя си в размер от 8 хил. долара, за да основе свой бизнес. След няколко опита, в хода на които той отваря производтво за бутилиране на вода, електронни компоненти, работа в минната промишленост и недвижимите имоти, през 1994 г. той започва да инвестира в екологично чисти енергийни проекти.
Започва с водноелектрическа централа в провинция Гуандун, а след това построява още шест такива в провинция Юннан. Впоследствие разширява бизнеса, започва да строи вятърни и слънчеви централи. През 2014 г. Ли печели 3 млрд. долара за два дни, когато акциите на Hanenergy Holdings се увеличават с 36%.
Илън Маск, компания Space Exploration Technologies Corp., Tesla Motors
Състояние: 31,5 млрд. долара
Илън Маск е съучредител на PayPal и също така е бил генерален директор на компанията преди да започне работа в Tesla. Бизнес моделът на електромобилите Tesla се оказва много успешен и акциите на компанията бързо нарастват. Тавайки много богат човек, Маск основава SpaceX, занимаваща се с производство на ракети носители през 2002 г.
През 2012 г. SpaseX става първата търговска компания, която успява да осъществи скачване на свой кораб с Международната космическа станция. Сега компанията се оценява на 10 млрд. долара.
Ван Чуанфу, компания BYD
Състояние: 5,3 млрд. долара
През 1995 г. Ван Чуанфу зарязва работата си като химик изследовател и основава компанията BYD. Пръв продукт на компанията става акумулатор за мобилни телефони, но в началото на 2000-та година той решава да превърне компанията в гоям производител на електромобили в света.
През 2008 г. BYD получава "тласък", след като 10% от компанията бива купена от Уорън Бъфет. Впорчем фатален инцидент с участието на автомобил, произведен от компанията засяга силно нейната репутацията и перспективи. Сега BYD е най-големият в света доставчик на акумулаторни батерии, а също така разаботва слънчеви ферми и централи за съхранение на енергия.
Алоис Вобен, компания: Enercon
Състояние: 4,2 млрд. долара
В Германия Алоис Вобен е известен с изето Мистър Вятър. От най-ранно детство Вобен е очарован от въздушни змейове и събира голямо колекция от такива играчки. По професия е електроинженер. През 1984 г. той създава Enercon, която произвежда турбини за вятърни централи. Компанията става бързо глобален играч в сектора на амтернативната енергетика.
Чжу Гонгшан, компания: GCL-Poly Energy Holdings
Състояние: 1,9 млрд. долара
Чжу Гонгшан започва бизнес със стоителство на въглищни електроцентрали и централи, работещи на биомаса. Но започването на тази дейност успява благодарение на Poly Group, която е голям акционер в GCL, а също така има връзка с китайската армия и бившият министър председател на Китай Дън Сяопин.
В средата на 2000-та година Чжу решава да започне производство на поликристален силиций, суровината за слънчеви батерии. Той влага в бизнеса 1,15 млрд. долара и сключва дългосрочни договори за доставка на суровини за производителите на панели.
Водещи
-
Константинов: Все повече имам чувството, че не се намирам в парламента, а в психиатрия
Според него само някой психиатър може да обясни психиатричните процеси в шизополитиката.
29.11 | 14:30
-
Времето през декември
Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която в по-голямата част от страната е между...
29.11 | 14:15
-
Нова почивка от 30 минути отлага процедурата по гласуване на втори тур за председател на парламента
Прекъсването бе поискано от името на "БСП-Обединена левица" за провеждането на допълнителни...
29.11 | 13:59
Най-четени
-
Депутатите ще направят осми опит за избор на председател на НС
При последното гласуване вчера на Силви Кирилов не достигнаха три гласа, за да оглави...
29.11 | 09:59
-
Предизвикателството Big Brother приключи за Атижа
Тя отговаря на всички важни въпроси в подкаста „Голямата сестра“
29.11 | 09:40
-
Премиерът Главчев: Отсечката на „Дунав мост“ при Русе ще бъде готова преди Коледа
По думите му изпълнителната и местната власт работят, като се надява и друга една власт да...
29.11 | 10:15