Планктонът изработва половината от кислорода, който дишаме 25.05 | 09:41
Тези микроскопични организми отстраняват въглеродния диоксид от нашата атмосфера

Учените са стигнали до извода, че планктонът изработва около 50% от целия кислород, който се намира в атмосферата на Земята, става ясно от статия, публикувана в сп. Science.
Изследователите са прекарали три и половина години в открития океан, изучили са 35 000 образеца на планктон, и са посетили 210 точки по цял свят, преодолявайки дистанция от 140 000 км. В хода на своята работа те са определили ареала на разпространение на организмите, изяснили са по какъв начин си взаимодействат и са провели редица генетични анализи.
Планктонът е много повече от просто храна за китовете
разказва ръководителят на изследването Крис Боулър.
"Тези микроскопични организми се явяват жизненоважна и неотменна част от земната биомаса. Ежегодно те изработват половината от кислорода на нашата планета благодарение на процеса фотосинтеза. Нещо повече – те се намират на върха на хранителната верига на Световния океан", казва изследователят.
Благодарение на тези микроскопични организми от нашата атмосфера се отстранява толкова вредният въглероден диоксид. Учените са провели уникално и единствено по рода си изследване на ДНК веригите на планктона и са определили приблизително 40 млн. гена. Оказва се, че генетичното разнообразие на планктона е много по-голямо, отколкото се смяташе по-рано.
Както се отбелязва в статията, повечето връзки между различните организми на планктона носят изключителен характер. Освен това именно благодарение на планктона
вирусите са толкова широко разпространени в океана
"Тъй като най-многобройните представители на планктона се явяват бактериите, повечето вируси в океана заразяват именно тях", разказва окенографът Дженифър Брум от Аризонския университет, която също участвала в изследването. "По-просто казано, в чаша морска вода се съдържат около 20 млн. вируса и повечето от тях заразяват около 20 млн. бактерии, съдържащи се в тази чаша", пояснява изследователката.
По време на своите изследвания се налагало учените да преминават през различни трудности. Например те прекарали 10 дни в леден плен в Арктика, преживели не една буря в Средиземно море, а също така преминали Аденския залив под защитата на френския флот, опасявайки се от местните пирати.
Планктонът представлява съвкупност от всички растителни и животински организми, живеещи в моретата и езерата, които нямат свободно неограничено придвижване във вода и не са прикрепени към дъното на морето, пояснява Мегавселена.
Водещи
-
Голям пожар край яз. Порой в Поморийско
24 часа не могат да го загасят, с цялата налична техника на Поморие и Несебър десетки се борят...
25.07 | 16:45
-
Лорд Евгени Минчев: С Тошко си отиде последният автентичен бохем
Светският пиар и продуцент си спомни за престоя им във VIP Brother
25.07 | 16:45
-
Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента
25.07 | 16:30
-
Греди Асса с изложба в Пловдив
„Разговори с живописта“ открива тази вечер в Градската художествена галерия
25.07 | 16:15
Най-четени
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Православната църква отбелязва Успение на Света Аннa
Българите наричат празника Лятна света Анна. Той е разпространен в района на Западна България...
25.07 | 08:30
-
Червен код за опасност от пожари е обявен днес за осем области в Северна и Южна България
Ограничени възможности за гасене
25.07 | 10:15