Плевен, Бургас и Благоевград - "отличници" в програмите за качество на въздуха 01.03 | 17:03
Очаква се програмите да бъдат приети до края на април
С цел да се подпомогне процесът на изготвяне на общинските програми за намаляване нивата на замърсителите в атмосферния въздух, в края на февруари по инициатива на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) се проведоха работни срещи с кметове, заместник-кметове и представители на общинските администрации на 26 общини, които трябва да актуализират или разработят такива програми, информират от ведомството.
МОСВ оказва пълно съдействие към общинските власти в процеса на изготвяне на техните програми, за да може България да навакса пропуснатите от предишното правителство възможности и да постигне удължаване от Европейската комисия (ЕК) на крайния срок за постигане на нивата за съдържание на фини прахови частици в атмосферния въздух.
Според информацията, представената от общините, актуализацията на програмите е в най-напреднал етап в Плевен, Бургас и Благоевград. До края на март се очаква да приключи изготвянето на програмите в общините Враца, Монтана, Асеновград и Куклен, Видин, Пазарджик, Русе, Пловдив, Варна, Велико Търново, Добрич, Несебър, Перник и Смолян.
Забавяне в дейностите се очертава при общините Ловеч, Девня, Сливен, Стара Загора, Кърджали, Димитровград, Раднево, Пирдоп, Хасково, Шумен, Гълъбово и Горна Оряховица, но независимо от това се очаква програмите да бъдат приети към средата или края на април.
По-дълъг срок се очертава единствено за актуализацията на програмата на Столична община заради значителния обем информация, който трябва да се събере и обработи, и комплексния характер на замърсяването на атмосферния въздух на територията на града, което налага обсъждане на широк набор от мерки, за да се постигнат нормите за качество на въздуха.
При прегледа на предварителните данни от общинските програми бяха откроени два фактора с голям принос към замърсяването на атмосферния въздух, чието преодоляване е свързано с предприемане на мерки на национално ниво.
Предстои съвместно с икономическото и социалното министерство да бъдат обсъдени мерки за промяна на модела на потребление на горива за отопление от населението. Сред възможните мерки са създаване на механизми и стимули за преминаване на отопление на природен газ; замяна на масово използваните нискокачествени въглища с високо съдържание на пепел и сяра с висококалорични; насърчаване на производството и потреблението на екобрикети и др.
Съвместно с МРРБ и общините ще бъдат обсъдени мерки за ограничаване и където е възможно - забрана за използването на пясък и други твърди минерални субстанции в населените места при зимното поддържане на пътищата и уличната мрежа и замяната им с химически реагенти, които не замърсяват околната среда.
Водещи
-
Извънредно! Работник загина, още 4 са пострадали при рухване на скеле в София
И петимата са от Кюстендил
17.11 | 19:09
-
Чакъров: Няма да позволим да отнемат централата на ДПС на "Ал. Стамболийски" 45А
"От няколко месеца не получаваме субсидия, коректното е ДПС да получи субсидията си до 27-и...
17.11 | 17:20
Най-четени
-
Чака ли ни режим на тока? Експерти от БЕМФ алармират за енергийна криза
Те излязоха със специална декларация
17.11 | 16:00
-
Политолог: Няма нужда от "санитарен кордон" около Пеевски
Той сам по себе си е изолиран, никой в политически план не иска да работи с него
17.11 | 11:00
-
„ДПС-Ново начало“: И Ахмед Доган е изключен от партията
17.11 | 17:00
-
Гери Дончева зашемети с бомбите си и президента (СНИМКИ)
Прясната родилка бе водеща на специално събитие в столицата
17.11 | 15:30