Повишават ефективността на слънчевите централи с пара 13.04 | 17:11
Генерираната от слънцето енергия ще се съхранява по по-ефективни начини
Германският аерокосмически център (DLR) и испанската компания Endesa откриха в начало на месеца нова високоефективна слънчева централа за директно генериране на енергия от пара, пише research-in-germany.de.
Пилотния проект е изграден близо до град Карбонерас в южна Испания. При този вид централи парата се произвежда директно от концентрираната от множество огледала слънчева радиация, която се използва за завиждането на парен генератор.
Освен това за разлика от фотоволтаичните системи, тук добитата енергия може ефективно съхранява енергия под формата на топлина, която може да се използва при генерирането на електричество през нощта или при облачно време.
Тази централа е крайъгълен камък в създаването на по-ефективни и икономични соларно-термални електроцентрали. При нея се използват два нови процеса – този на директното изпаряване и ефективното латентно съхранение на топлина при което енергията се акумулира при преминаване на съхраняващата средата от твърда в течна и се отделя при обратния процес.
При сега съществуващите централи за директно нагряване се използват изкуствени масла които достигат до 390°C. Те от своя страна нагряват водата, която се превръща в пара и задвижва турбинните генератори.
В пилотната централа в Испания парата се произвежда директно в топлинните приемници температура от 500°C, което повишава ефективността на централата и намалява ценната на производството. Системата е така усъвършенствана, че да издържи налягането на парата от 120 атмосфери.
Друго постижение на пилотния проект е увеличената ефективност на събраната топлинна енергия, получена при кондензацията на парата – процес, който се случва при постоянна температура. В случая предизвикателство е преодоляно с помощта на комбинирана система за съхраняване на енергията. Тук е приложена латентна система, която се базира на съхранението на енергията в сол, която при 305 градуса преминава от твърдо в течно състояние. Предимствата тук са, че големи количества топлина могат да се съхраняват в малки по обем солни акумулатори и при минимални температурни промени.
Енергията във вид на топлосъдържание, добита от нагрятата пара, се абсорбира от бетонна система.
Инженерите планират да използват пилотната централа до края годината за да се уверят на практика във функционалността на ключовите компоненти в нея.
Водещи
-
Асен Василев с критика към работата на министъра на финансите Теменужка Петкова
По думите му за последните 10 години няма забавяне на данните. „Имаме забавяне на данните за...
04.02 | 17:40
-
Премиерът: Няма да променяме данъчно-осигурителната тежест 2
Той поясни, че предложението на Министерски съвет ще бъде до 40% разходи от БВП и бюджетен...
04.02 | 17:20
-
Мъжете и жените ще се пенсионират на еднаква възраст
Друга мярка предвижда осъвременяване на пенсиите за трудова дейност, както и пенсиите,...
04.02 | 17:00
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
На фона на грипната епидемия в части от страната, някои общини обявиха 6 и 7 февруари за неучебни дни
Министърът на образованието Красимир Вълчев пък съобщи, че към деня за междусрочна ваканция...
04.02 | 14:45