Походът на императорите 26.06 | 15:58
Звездите от един от най-известните документални филми са на път да изчезнат

Популации императорски пингвини емигрират, за да се приспособят към глобалното затопляне.
Още през 70-те години на ХХ век биолози отбелязаха, че колония от величествените императорски пингвини е намаляла значително. Същата колония пингвини стана известна, след като бе заснета в документалния филм "Походът на императорите".
Учените тогава заключиха, че покачването на океанските температури и топенето на ледовете са причинили смъртта на много пингвини. През последните години учените имат много по-голям шанс да следят колониите на пингвините в Антрактика.
Те използват спътникови снимки бързо и лесно откриват тъмни петна върху снега и леда, оставени от екскременти на пингвини.
"Кафявите им изпражнения върху белия сняг се забелязват отдалеч", заяви ръководителката на изследването Мишел Леру от Полярния геокосмически център към университета на Минесота в Минеаполис.
Екипът на известната биоложка е на мнение, че те могат да изоставят колонията си и да се присъединят към друга колония, за да се спасят от глобалното затопляне. Всяка година пингвините се срещат на едно и също място, за да се чифтосат.
"Вследствие на повишаването на температурите и отстъплението на ледовете те обаче могат да загърбят това място, за да потърсят нови партньори и нови територии", поясни Леру. Резултатите от изследването са публикувани в Ecography.
Водещи
-
Джартов: Обстановката в страната е сравнително спокойна, регистрирани са 30 произшествия
Нашите екипи продължават работят по отстраняването на отломките от наводнението в Елените,...
06.10 | 17:59
-
Кризисен щаб заседава в Пловдив заради очакваните поройни дъждове
По данни на представителите на „НЕК“ нивото на язовирите заради дъжда през последните дни се...
06.10 | 17:22
-
Два тира катастрофираха днес в Прохода на Републиката
Временно движението в района на произшествието се осъществява в една лента заради почистване...
06.10 | 17:00
-
Иззети са над 30 флакона с райски газ, компетентните институции съставиха 8 акта на длъжностни лица в три търговски обекта
Съвместните проверки на контролните органи са в ход на територията на цялата столица
06.10 | 16:30
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Ще подам сигнал до Прокуратурата за национално предателство от страна на Бойко Борисов
Той припомня че предишната среща на Борисов с Тръмп през 2019 г. струвала на България 3...
06.10 | 12:45
-
От неделя отпадъците на домакинствата с над 300 хиляди столичани се събират временно от общинското предприятие за третиране на отпадъци
Боклукът ще се събира за две седмици, включително в специални контейнери за строителни...
06.10 | 10:30
-
Мост се срути в Бургаско, в близост до Царево
„Още една трагедия, това е път II-99 малко след село Изгрев. Този мост вече веднъж е бил...
06.10 | 12:30
-
Червен, оранжев и жълт код за опасно време са обявени за вторник 7 октомври 2025 г.
Червеният код важи за част от областите Хасково, Ямбол и Силистра, както и за целите Добрич,...
06.10 | 12:15