Природно богатство: Вековните дървета на София 19.07 | 12:36
Най-старото е черница на 650 години
Вековните живи дървета в столицата в момента са 71, а в софийската част на Витоша - още 23. Това сочат актуалните данни на Регионалната инспекция по околна среда и води /РИОСВ/ - София, съобщи БТА.
Сред вековните растения, които могат да се открият в столицата са осем чинара и три бадема. Срещат се още бряст, благун, айлант, смърч, чинар, софора, ясен, цер, черница и момонтово дърво. Най-многобройни сред тях са летните дъбове - близо 50, които са и сред най-дълголетните.
На Витоша могат да се видят и столетни растения от вида зимен дъб. Най-старото живо дърво в столицата е черница на възраст около 650 години, която расте на софийската улица "Искър". Тя достига височина от 20 метра и има диаметър на стъблото от 4,1 метра.
По възраст я следва шествековен летен дъб с три стъбла, който се намира на ул. "Златен рог" в столичния квартал "Лозенец".
На пет века са три от летните дъбове - на ул. "Йоан Екзарх" в кв."Лозенец", в с. Мърчаево и в Драгалевци.
В район Панчарево - основно в селата Бистрица и Кокаляне, има още 35 вековни дървета - горун, благун, летен дъб, цер и бук.
Най-старото дърво в България е Байкушевата мура, което се намира в парк Пирин, и е на възраст около 1300 години (на снимката).
От екоинспекциите извършват проверки за екологичното състояние на дърветата всяка година и регистрират настъпилите промени. Грижа за многолетните растения обаче имат и общините, на чиято територия се намират.
Проекти
С популяризирането на вековното богатство на столицата са се заели няколко неправителствени организации, в рамките на проект "Вековните дървета говорят 2.0". Целта е софийските вековни дървета да се популяризират като безценно природно богатство сред младите хора, жителите на столицата и гостите на града.
Един от резултатите по проекта ще бъде актуализиране и издаване на карта на вековните дървета в София, която ще бъде безплатно разпространявана чрез информационни центрове и организации в столицата с идеята да достигне до жителите и гостите на града, и да ги отведе в свободното им време до някои от най-интересните дървета, които ще бъдат обозначени с табелки.
Тази година вековните дървета са акцент и в националния конкурс "Дърво с корен", като са отделени в специална категория "Вековните дървета говорят". Организациите-партньори по проекта вярват, че ще бъдат открити и регистрирани и нови вековни дървета в София.
Специалистите са изчислили, че за да се обиколи един вековен дъб, например, са нужни прегръдките на трима възрастни или 4-5 детски прегръдки. За вековен бор или явор е достатъчен един възрастен или 1-2 деца.
Прегръдките на дърво са препоръчвани още от древните лечители за зареждане с положителна енергия. Лечебната сила на дърветата и растенията е била позната и изследвана от древните народи, чиито племена са се "зареждали" по този начин в трудни преходи.
Нетрадиционната медицина и днес препоръчва няколко минутна прегръдка с дърво, за да се почувстваме по-отпочинали и бодри, да се заредим с хармония и сила. Дърветата извличат отрицателната енергия, помагат при лекуването на някои болести, най-вече на нервната система, отнемат стреса и действат успокояващо, смятат специалисти.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40