Пристигнаха първите зимни гости на Бургаското езеро 25.11 | 14:43
Тръноопашати потапници, белочели гъски, червеногуши гъски, червени ангъчи, бели лопатарки
Бургаското езеро посрещна първите тръноопашати потапници. В езерото Вая са наблюдавани 260 екземпляра от вида, съобщават от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Очаква се през декември и януари броят им да нарасне.
Бургаското езеро осигурява храна на почти 800 тръноопашати потапници през студените месеци на годината. Видът само зимува в страната ни.
Днес числеността на тръноопашатите потапници намалява в цял свят. Основните причини са промяната на местообитанията му и бракониерството. Посегателствата срещу вида се дължат преди всичко на неговата непредпазливост и красивия син клюн при мъжките екземпляри.
Клюнът и дългата стърчаща опашка са най-характерните отличителни белези на тръноопашатите потапници.
За пръв път тази зима екземпляри са видени и в защитената местност "Пода”.
През ноември са се появили и първите големи белочели гъски в Бургас. Те зимуват на територията на страната ни, като в Бургаските езера вече нощуват над 1 000 екземпляра. Сред големите белочели гъски са забелязани и открояващите се с оперението си червеногуши гъски. Видът е застрашен от изчезване в света и за опазването му се полагат големи усилия. Основна част от световната популация на червеногушата гъска зимува в страната ни – в района на Дуранкулашкото и Шабленското езеро.
Във водите на Атанасовско езеро през зимата сред многобройните бели ангъчи се наблюдават и по-редките червени ангъчи. През последните дни на ноември доброволци на БДЗП преброяват 24 екземпляра от вида.
В Бургас са останали да зимуват и бели лопатарки, които през пролетта отглеждат малките си в смесената чаплова колония в защитена местност "Пода”. Две бели лопатарки са наблюдавани по време на редовния мониторинг на езерата, извършван по проект "Живот за бургаските езера” към програма LIFE+ на ЕС.
Числеността на водолюбивите птици, които зимуват в езерата на Бургас, ще продължи да нараства. С падането на температурите все повече птици от север ще намерят убежище и храна в езерата Вая, Атанасовско и комплексът от водоеми "Мандра – Пода”. Точната им цифра ще бъде отчетена през януари, когато ще се проведе среднозимно преброяване на водолюбивите птици в цяла Европа.
Водещи
-
Нумеролог за 2025а: Без тежки кризи у нас, но не и по света
Ния Николова потвърждава предсазаният на много ясновидци, твърдящи, че България ще едно...
01.01 | 16:40
-
8 милиарда души надхвърли населението на Земята
01.01 | 16:20
-
От днес: Поскъпва и издаването на лични карти у нас
Бързата услуга скача от 36 на 60 лева, а експресната - от 90 на 150 лв.
01.01 | 16:00
-
Какво да очаква всеки знак от Източния календар през януари?
Вижте китайския годишен хороскп
01.01 | 15:30
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Церемония на Дунав мост за пълноправното ни членство в Шенген
Влизането на двете държави в Шенген бе отбелязано на граничния пункт с шампанско и заря
01.01 | 09:45