Първият "зелен" храм става църквата в Кнежа 16.11 | 15:31
С новата система ще се спестяват месечните разходи за ток на храма

На 17 ноември, в неделя предстои да бъде официално открита поставената цялостна фотоволтаична система на църквата "Света Тройца" в Кнежа, за да стане тя първият "зелен" православен храм в България. Църквата ще бъде осветена от Врачанския митрополит Калиник, съобщи за БТА Цецо Савчовски. Той е дългогодишен доброволен сътрудник на екоорганизацията "Зелени Балкани" и е един от инициаторите и пряко ангажираните с реализацията на проекта.
Частични инсталации за захранването на няколко крушки са реализирани вече в 1-2 малки църкви на територията на Родопите, както и в един манастир в Пловдивско.
Новото в храма в Кнежа ще бъде, че инсталацията ще се контролира чрез компютър. По този начин ще се осигурява 100% от осветлението в храма, отбеляза Савчовски.
Обща стойност на инвестицията е 7 500 лева. Голяма част от тази сума е получена от дарения. Очаква се с новата система да се спестяват месечните разходи за ток на църквата, които са около 40 лева. Освен това в гората ще се запазят около 10 кубика дърва, с които досега църквата се е отоплявала на сезон.
Нов екологичен проект е планиран и в Основно училище "Отец Паисий" в Кнежа. Учениците ще събират разделно полезните отпадъци и ще ги предават срещу заплащане, за да си осигурят част от необходимите средства за подмяна на луминисцентното осветление в учебната сграда със светодиодно. Предвижда се резултатът да е намаляване на енергийната консумация в училището 12 пъти, сочат предварителните анализи.
На 22 ноември - петък, в Кнежа ще бъде официално открит и слънчев часовник - подарък от екосдружението "Зелени Балкани". Инициативата е по случай 70 години от основаването на града.
Водещи
-
Стомашно-чревните вируси атакуват в края на лятото
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова предупреждава за активизиране на инфекциите и...
26.08 | 17:59
-
Социалното министерство предлага 1213 лв. минимална заплата от 1 януари 2026 г.
От 1 януари 2026 г. минималната почасова работна заплата ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро).
26.08 | 17:39
-
До края на следващата седмица ще са ясни резултатите от назначените експертизи, които да докажат причината за смъртта на 21-годишната родилка
Младата жена почина на 23 август след раждането на второто си дете, нейни роднини атакуваха...
26.08 | 17:20
Най-четени
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
Ще има втори вход/изход на кв. „Сарафово“ в Бургас
Затова и Димитър Николов поиска от съветниците да дадат разрешение за изготвянето на нов...
26.08 | 11:45
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30