Растения пришълци възстановяват екосистемите 14.02 | 15:04

Или как човешката намеса в делата на природата може да доведе до нещо добро

От Георги Георгиев

Всички сме чели или виждали със собствените си очи плачевните резултати, които може да предизвикат привнасянето от човека на нови видове растения и животни във вече оформени екосистеми.

Веднага можем да се сетим за не един и два случая, в които плъхове, домашни животни и земеделски култури, пренесени от човека по времето на Великите географски открития, са изтласкали или унищожили стотици местни видове.

Скорошно изследване на американски учени показва обаче, че и тук монетата има две страни и че понякога новите агресивни видове, внесени от хората, имат позитивен ефект върху местното биоразнообразие. Проучването, публикувано в списание Diversity and Distributions, показва благотворното влияние на вид плодно растение върху популацията на местните плодоядни птици.

Учените от университета Penn State решили да анализират влиянието на привнесеният вид плодно растение лоницера (известно още като "орлови нокти") върху местната популация на плодоядни птици в региона Happy Valley, централна Пенсилвания.

След като сравнили разнообразието от птици и растения от Happy Valley с тези в други градски, земеделски и горски райони, учените открили, че масовото разпространение от лоницера е довел до увеличение на популацията на най-разнообразни видове птици в региона и извън него. Техният брой се оказал много по-голям от този в местата, в които растението не се срещало.

Учените останали изненадани и от факта, че от присъствието на лоницерата печелят и местните конкурентни на лоницерата плодни растения, чиито брой се бил увеличил се сред пристигането на "нашественика". Причината била, че плодоядните птици се хранели с различни видове плодове. Така местните растения останали предпочитана храна, а с увеличаването на броя на птиците техните семена били разпръсквани на по-голяма територия от обикновено.

Резултатите от проучването посочило, че в Пенсилвания в момента съществуват три или четири пъти повече плодоядни птици като червеношийки или северноамерикански дроздове особено в градските райони в сравнение в отпреди 30 години, когато лоницерата отсъствала от тези земи.

Според учените част от инвазивните видове, привнесени от човека, може да запълнят ниши в нарушени екосистеми и да спомогнат за разнообразието в областта по евтин и самоорганизиран начин, който изисква минимална човешка намеса.

Водещи