Риби заместват пречиствателни станции 05.10 | 14:02
Подобряваме качеството на водата в реките чрез изграждането на такива рибни стопанства
Рибите са важен биологичен индикатор за състоянието на водоемите и при тяхното отглеждане е необходимо да се поддържа добро качество на водата. В язовирите може да има замърсяване от различни източници – селско стопанство, населени места, промишленост. В същото време обаче определени видове риби се справят по естествен път с подобни замърсявания и могат да действат като естествени пречиствателни станции. Затова основни цели на проекта FISHFARMING, са да даде по-точна оценка за натиска и въздействията върху водоемите със сладководно рибовъдство и да препоръча мерки за подобряване на екологичното им състояние, съобщават от екоминистерството.
Белият толстолоб например ограничава "цъфтежа" на водата, защото се храни с микроскопичните водорасли, които го предизвикват. Белият амур изяжда останалата водна растителност и не допуска язовирите да обраснат напълно. Ако отглеждането на шаран се съчетае с растителноядни видове риба, язовирите се превръщат в своеобразни "пречиствателни станции". Попадналият в тях азот и фосфор от селското стопанство и населени места, се усвоява от растенията и по хранителната верига достига до рибата, която се изнася от водоема като биологична продукция.
По проекта е разработена методика, по която да се оцени какви са възможностите на язовирите за отглеждането на риба в сладки. По нея може да се изчисли максималното количество риба, което няма да предизвика значими промени в качеството на водите.
Сладководното рибовъдство е важен стопански отрасъл, който осигурява значителна част от рибните ресурси за населението в България. При спазване на необходимите изисквания за отглеждане на риба, то отговаря на условията за екологично устойчиво производство.Това сочат изследванията по проект FISHFARMING, финансиран с 313 261 евро от програмата BG02 "Интегрирано управление на морските и вътрешните води". По проекта са предложени примерни технологични схеми за отглеждане на риба, с които се подобрява качеството на водата и се поддържат стопанските функции на язовирите, предназначени за напояване.
В резултат от проекта ще се актуализира програмата от мерки във втория План за управление на речните басейни в Източнобеломорски район (2016-2021). Данните ще послужат и за предложения за нормативни промени при издаването на разрешителни за рибовъдни дейности. Проектът се изпълнява от Басейнова дирекция "Източнобеломорски район” в партньорство с Института по рибарство и аквакултури, Пловдивския университет "Паисий Хилендарски”, Международния изследователски институт Ставангер, Норвегия и Сдружение "Зелени Балкани”.
Водещи
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Цената на газа у нас се увеличава с 3% през февруари, реши КЕВР
Комисията утвърди 84,34 лева за мегават/час
02.02 | 09:45
-
Облачна, но топла неделя
Максималните температури ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 9°
02.02 | 09:15
Най-четени
-
Петльовден е! Ето какви са традициите
Православните християни отбелязват един от най-важните, дванадесет велики празника - Сретение...
02.02 | 09:00
-
Облачна, но топла неделя
Максималните температури ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 9°
02.02 | 09:15
-
Георги Христов с хакнат профил във Фейсбук
Така големият ни певец обясни пред БГ Радио публикацията си в социалната мрежа
01.02 | 11:40
-
Нинова:Три неща трябва да се решат в страната - икономиката, цените и доходите
На този етап поставям оценка "Слаб" 2 на правителството, заяви тя
01.02 | 10:20