Слоновете дават нов поглед върху борбата с рака 09.10 | 11:02

Kолкото повече един организъм произвежда протеина p53, толкова е и по-защитен от туморни образувания

От iNews.bg

Американски учени успяха да разкрият как слоновете успяват да надхитрят рака, изследвайки техния геном, съдържащ множество антиракови гени, съобщава AFP.

Тези едри бозайници много рядко страдат от тумори в сравнение с хората, въпреки че в техните организми има много повече клетки. Учени от университета в Юта открили в генома на африканските слонове 40 копия на гени, които произвеждат протеина р53. Той е известен с мощните си противоракови свойства. За сравнение, човешкият геном притежава само две копия от тези гени.

Екипът на д-р Джошуа Шифман тествал резистентността на слоновете спрямо туморите, като взел бели кръвни телца от кръвта им. След това те били подложени на субстанции, които увреждат ДНК и често предизвикват рак. Увредените по този начин клетки от имунната система на слоновете реагирали и се "самоубили" под въздействието на протеина p53.

"Когато се унищожават клетките с увредена ДНК, с това се предотвратява те да станат ракови, изтъкна Шифман. Това е много по-ефикасен начин за борба с туморите, отколкото опитите да се спре възпроизводството на клетките мутанти, които са неспособни да се "поправят" сами"

Учените установили, че повредените клетки на слоновете се саморазрушавали два пъти повече, отколкото при хората. Оттук и изводът, че колкото повече един организъм произвежда протеина p53, толкова е и по-защитен от туморни образувания

Водещи

Най-четени